školka

Školka je od září povinně! Hodně dětí stále není zapsáno

Radnice v těchto dnech zjišťují, které 5tileté děti nejsou zapsány do posledního ročníku mateřské školy. Po celé republice jich budou tisíce. Předškoláci totiž od pondělí musejí do školky povinně, pokud rodiče nenahlásili, že je budou vzdělávat individuálně. Povinnou docházku nařizuje nově školský zákon.

Do školky musí už pozítří nastoupit všechny děti, kterým bylo nejpozději 31. srpna 5 let, pokud jejich rodiče nenahlásili, že je budou vzdělávat sami. Jenže řada rodičů neudělala ani jedno.

"Pro letošní rok jsme evidovali 440 dětí, které jsme měli najít v těch nejvyšších ročnících MŠ. Po zápisech jsme zjistili že, zhruba 90 dětí k zápisu nepřišlo," řekl TV Nova Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Šestačtyřicet dětí, na které se nová povinnost vztahuje, rodiče nezapsali ani v Hradci Králové. Pokud dítě nenastoupí do mateřské školy, tak se to bude řešit v rámci přestupkového řízení. V tom hrozí rodičům pokuta až 5000 korun, u vědomého odpírání povinné školky pak může jít o trestný čin.

Související obsah

"Můžou být děti, které nebyly přihlášeny, protože rodiče nevěděli o této nové povinnosti, což může být problém některých vyloučených lokalit," řekl Vítězslav Němčák, ředitel odboru legislativy MŠMT.

Především tyto děti ze sociálně vyloučených rodin měl ale zákon do školek přivést. Je to jeden z hlavních důvodů, které ministerstvo školství pro zavedení povinné předškolní výchovy uvádí.  "Teďka vyvozovat z toho automatické závěry, aniž by se zjistily ty individuální případy, příliš nelze," dodal Němčák.

Pokud rodiče ve školce nenahlásili, že své dítě budou vzdělávat individuálně, musí předškoláci do školky povinně docházet v pracovní dny a strávit tam nejméně 4 hodiny v kuse. Tomu, jestli je ve školkách dostatek volných míst, se bude věnovat už zítra pořad Střepiny.
 

Martina Kuzdasová/ ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz