Dotace

Získejte statisíce na zlepšení bydlení. Stát spustil nové dotace!

Získejte statisíce na zlepšení bydlení. Stát spustil nové dotace!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Dotaci ve výši až několik stovek tisíc korun mohou dostat ti, kteří se zapojí do programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Ten startuje právě dnes. Pokud jej navíc zkombinují s kotlíkovou dotací, dostanou od státu bonus 40 tisíc korun.

"Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Nejen že se jim to vrátí v nižších platbách za energie, ale navíc od nás dostanou na investice ještě bonus až 40 tisíc korun," uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na co konkrétně se bonus vztahuje

"Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla. Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu fond vyplatí jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle. Valdman zároveň upozornil, že zpětně k již podané žádosti z programu Nová zelená úsporám se bonus nevyplácí.


Související obsah

Až 150 tisíc na domácí fotovoltaické elektrárny

Zcela nově ministerstvo až 150 tisíci korun podpoří i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny (s výkonem více než 4 000 kWh/rok), která je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, tzn. například vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi.

"Vyrobenou energií je možné vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu," vypočítal výhody elektrárny Brabec.

Šanci dostanou ale i ti, kteří již peníze na solární systém z Nové zelené úsporám získali v minulosti a nyní by jej rádi rozšířili a zefektivnili například přidáním dalších baterií. O všechny novinky si mohou domácnosti začít žádat od pondělí 4. září.

Podávat žádosti bude jednodušší

Státní fond životního prostředí ode dneška spouští také nový webový rozcestník Poradenského centra NZÚ. Zájemci o dotaci z populárního dotačního programu v něm najdou přehledně a na jednom místě vše potřebné pro vyřízení podpory i zcela nový seznam specialistů z řad dodavatelů či zpracovatelů odborného posudku. Najdete ho ZDE.

mom, TN.cz

K tématu Dotace

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz