Výměna manželek

Iva (17) s dítětem šokuje! Může být dobrou matkou? Tohle říká expert

Iva (17) s dítětem šokuje! Může být dobrou matkou? Tohle říká expert
Zdroj: TV Nova

Premiérový díl Výměny manželek bude znovu šokující. Objeví se v ní sedmnáctiletá Iva, které má roční dítě s téměř trojnásobně starým mužem. Může být tak mladá dívka dobrou matkou a manželkou? A jak věkový rozdíl poznamená dítě? Ptali jsme se psychologa.

Už ve středu budete moci sledovat nový díl Výměny manželek, ve kterém si místa prohodí 17letá Iva a 28letá Soňa. Iva má i přes svůj nízký věk třináctiměsíční dcerku. Překvapivé může být pro diváky také zjištění, že rodinu tvoří s mnohem starším mužem - 45letým Marianem.

Dívka přitom podle náhradního manžela není schopná se o malé dítě postarat. Téměř dvouletého chlapečka z druhé rodiny ani nepřebalí, ani nenakrmí. Jak může zvládat svou dceru? ptá se rozhořčený tatínek. Rozhodli jsme se proto zeptat odborníka.

"Je to opravdu těžká otázka. Nemusí to ale být takový problém, jak se na první pohled zdá. Pokud si rodiče jasně vymezí svoje role tak, jak jsou brány ve společnosti, může to fungovat. Maminka jako ta starostlivá, tatínek zabezpečuje rodinu," popsal psycholog Tomáš Morávek.

Podle různých studií není v takovém případě dítě věkovým rozdílem téměř poznamenáno. "Pokud bude mít dostatek pozornosti, péče a lásky, je to nejlepší základ pro zdravý vývoj. Samozřejmě ale nemůžeme zavírat oči před tím, že otec je ve věku, kdy to ještě nedávno byli dědečkové," dodal.

Věkový rozdíl v sobě ale nese skryté problémy a hrozí, že budou mít rodiče rozepře. "Ty jsou dané životními postoji a tempem. Sedmnáctiletá maminka může mít jinou představu o trávení volného času, dovolené, výběru filmů i tématu k hovoru. To bývá největší rozbuškou," uvedl Morávek.

Maminky v nízkém věku se podle něj ocitají na rozhraní, kdy jsou samy ještě dětmi, zároveň se ale musejí postarat o svého potomka. "Nejsou dostatečné vyzrálé, psychicky ani zkušenostmi. Takové generaci se pak říká děti dětí," doplnil psycholog, který se zaměřuje na řešení krizových situací.

Související obsah

To, že je maminka mladá, může mít určité výhody - jsou si s dítětem blíže, rozumí si, jejich vztah je spontánní, vypočítal Morávek. "Rizika zase vidím v přístupu maminky. Musí přijmout tu zodpovědnost, ale zároveň jí může být líto, že její vrstevnice chodí na diskotéku a jezdí s rodiči na dovolenou, zatímco ona trčí s dítětem doma," sdělil psycholog.

Klíčové je podle něj právě přijetí zodpovědnosti a také zázemí, ve kterém rodina žije. V takovém případě podle něj může být i mladá žena dobrou matkou. "Nejhorší kombinace je, když se to děje v sociálně slabších rodinách a to dítě vzniklo v neharmonickém svazku, prvorodička to nechce a nikdo jí nepomůže... To pak plodí další nešťastné děti," uzavřel Morávek.


Podívejte se na ukázku z nového dílu Výměny manželek:

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Co má Kazma společného se středeční Výměnou manželek? Ukázal, jak to je!

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
Kdy se stát matkou, aby nebylo brzy či příliš pozdě?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz