Věda

Proč velryby často končí a hynou na plážích? Vědci mají odpověď

Záhadná úmrtí velryb a dalších kytovců, kdy jich v jediné chvíli na plážích uvíznou někdy i desítky, mátla lidi po celém světě. Spekulovalo se o celé řadě příčin, co ale vedlo zvířata k sebevražedným plavbám, se dlouho zjistit nepodařilo, nyní ale přišli vědci s teorií, podle které matou kytovce sluneční bouře. Ty se u nás projevují ve formě polární záře a výrazně narušují magnetické pole Země.

Až příliš často mohli lidé na plážích spatřit hororové scény, při kterých desítky vorvaňů obrovských umíraly na plážích. Málokdy se dá zabránit katastrofě a velká většina ohromných tvorů uhyne.

Vědce dlouhou dobu trápila otázka, co zvířata přiměje k tomu, že se vydají do mělkých vod, kde je čeká jen dlouhé utrpení a smrt. Spekulovalo se o celé řadě příčin, jako jsou klimatické změny, nedostatek potravy nebo otrava. Nejdivočejší spekulace mluvily o testování zbraní pod vodou.

Vědci z univerzity v Cambridge zveřejnili hypotézu, podle které jsou na vině solární bouře. Jako měřící vzorek si vzali 29 vorvaňů, kteří na plážích uvízly začátkem roku 2016 v oblasti Severního moře. Před bouřemi ze Slunce nás chrání atmosféra a magnetické pole, solární bouře se tak vizuálně projevuje v podobě polární záře. To ale není jediné, po takové bouři výrazně reaguje právě magnetické pole Země.

Podle výzkumu někteří živočichové používají při migraci pro orientaci právě geomagnetické pole. Narušení pole může vydržet i jeden den a může vést k anomáliím, které následně matou velryby.

Tyto anomálie mohou v některých případech vést k posunům v orientaci až kolem 460 kilometrů, v oblasti Severního moře, jsou tyto posuny kolem 50 až 150 kilometrů v průměru, uvádí studie.

Související obsah

Jelikož vorvani tráví mládí v oblastech, kde se tyto anomálie nevyskytují tak často, nejsou pak schopni tento fenomén rozeznat a přizpůsobit se mu. To nakonec vede k tomu, že zabloudí do mělkých vod, kde uvíznou a zemřou.

Podle některých je tato hypotéza jednou z možných, vědci ale upozorňují na to, že za vymíráním kytovců nemusí být jen jeden faktor.
 

klma, TN.cz

K tématu Věda

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz