Miloš Zeman

Fotil se s Okamurou, zapletl se s StB. Zeman vyznamená Nohavicu

Fotil se s Okamurou, zapletl se s StB. Zeman vyznamená Nohavicu
Zdroj: Mediafax

Prezident Miloš Zeman vyznamená 28. října písničkáře Jaromíra Nohavicu. Oznámil to při debatě s občany v Českém Těšíně, kde Nohavica více než dvacet let žil. Písničkářova osobnost vyvolává ve společnosti protichůdné reakce.

"Každý správný host by měl s sebou přivézt nějaký dárek. Nevím, jestli vás to potěší nebo ne, ale můj dárek pro Český Těšín se jmenuje státní vyznamenání pro Jarka Nohavicu. Už jsem mu vzkázal, aby si 28. října nechal místo v diáři," prohlásil prezident při setkání s občany.

O vyznamenání pro známého písničkáře se Miloš Zeman zmínil už v březnu při návštěvě Olomouckého kraje. Své rozhodnutí oznámil ale až ve středu v někdejším místě Nohavicova bydliště.

Prezident svým prohlášením vyvolal bouřlivé reakce. Kritici Nohavicovi vyčítají spolupráci s komunistickou Státní bezpečností, ke které se sám hudebník před několika lety přiznal. Popřel však, že by udával své přátele a známé.

I k tomu se Zeman vyjádřil. "Vím, že někteří lidé mu nepřejí, ale jsou to ti lidé, kteří sami nic neumí," prohlásil na náměstí v Českém Těšíně. Právě v tomto městě Nohavica v letech 1978 až 1999 bydlel.

Související obsah

Do hledáčku médií se v poslední době Nohavica dostal také kvůli fotografii s předsedou strany Svoboda a přímá demokracie Tomiem Okamurou. Zpěvák prohlásil, že mají "podobné názory", proto se s Okamurou vyfotil rád.

Jaromír Nohavica je textař, zpěvák, básník a libretista. Nazpíval desítky folkových hitů, z nichž některé zlidověly. Jeho první opravdu populární deskou bylo album Darmoděj z roku 1988. Psal texty třeba pro Marii Rottrovou nebo Věru Špinarovou.

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz