Rybník

Záhadný rybník: Stovky ryb najednou uhynuly! Nikdo neví proč

Rybáři na Teplicku řeší záhadné vymírání tisíců ryb v Modlanském rybníku. Finanční ztráty jsou obrovské. Ale po příčině pátrají zatím marně. Přitom k podobnému úhynu tam už jednou před lety došlo.

Jsou to obrázky, které zabolí snad každého rybáře. Na hladinu Modlanského rybníka postupně vyplouvají stovky mrtvých ryb. Pod vodou nezůstal ani živáček, naopak nad rybník se slétají stovky ptáků pro kořist.

Rybáři jen za čtvrtek odvezli 1550 kilogramů zdechlých ryb a další stovky jich přibývají. Tři dny už likvidují kusy, o které se tu léta starali. "Začalo to na 120, pak 350 a dneska je 1550 kilo. Vesměs generační ryby - candát, štika, úhoř, cejn," popsal hospodář Zdeněk Štuller.

Rybáři také už pomalu začínají sčítat finanční ztráty. "Třeba u toho candáta se cena pohybuje kolem 600 korun na kilo. To vám nikdo nezaplatí, ta ryba rostla deset let," zoufá si hospodář.

Související obsah

Proč přesně začaly ryby hynout, se zatím neví. Každopádně veterinární správa si dnes odvezla několik kusů do laboratoře. Stejná situace se přitom na stejném rybníku odehrávala už před šesti lety. "Tehdy došlo k hromadnému úhynu candátů, ale teď je ten rozsah větší," dodal rybář Štuller.

Sinice na hladině rybníka podle všeho za úhynem nestojí. Zkáza se sem dostala pravděpodobně potokem. Nedaleko stojí například čistička odpadních vod. Příčinu masového úhynu ryb ale určí až veterinární analýza.

Michal Čoudek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz