Medvěd

Medvědici dusil obojek, řezal ji do krku. Místo pomoci ji někdo zabil

Slovenští záchranáři řeší záhadný případ týrané a možná zabité medvědice. Lidé z obce Malužná v Nízkých Tatrách už delší dobu upozorňovali na medvědici, která měla do krku zařízlý obojek. Ten se pak našel odhozený ve vodě. Co se ale stalo s medvědicí a kdo jí dal škrtidlo na krk, zatím nikdo neví.

Opravdu smutný obrázek mohli pozorovat lidé ze slovenské Malužné už několik měsíců. "Údajně měla kolem obojku hnis, chrčela a nezvládala to, teď chlapi dokonce říkali, že měla mladé," popsal smutný případ místní podnikatel Ervín Riegel pro TV Markíza.

Místo pomoci se ale zvíře dočkalo kulky zřejmě od pytláků. "Dostali jsme na Státní ochranu přírody anonymní telefonát, že medvědice byla nelegálním způsobem odlovená a obojek se nachází v místním potoku," sdělil ředitel Státní ochrany přírody Milan Boroš.

Záhadou je nejen to, kdo medvědici zabil, ale i to, kdo jí nešetrně nasadil obojek, který obsahoval sledovací zařízení. Odchytávat a označovat medvědy obojkem totiž na Slovensku mohou jen ochranáři a vědci s povolením ministerstva životního prostředí. Nikdo z nich se k tomu nehlásí.

Související obsah

"Předejít se tomu dá jediným způsobem - když bude mít Státní ochrana přírody absolutní dohled nad tím, kdo a jakým způsobem zvířata odchytává a jak se s medvědem dále nakládá," myslí si Boroš.

Zvíře mělo velkou smůlu, že šlo o starší typ obojku. Ten i po vybití baterie zůstane na krku, zatímco novější typy z krku odpadnou. "Tu medvědici tímto způsobem vlastně týrali," doplnil podnikatel. "Nikdy by se nemělo stát to, co se stalo tady," prohlásil rezolutně Boroš.

Případ na Slovensku zvedl velkou vlnu nevole hlavně u místních obyvatel, kteří teď ochráncům vyčítají, že medvědici včas nepomohli.

Ondřej Požár/epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz