Zahraničí

Hurikán Irma mírně zeslábl, na Floridě vrcholí evakuace

Hurikán Irma oslabil na třetí stupeň. Předtím ale ohromnou silou udeřil v noci na sobotu na Kubu, následně opět mírně zeslábl. Vítr v hurikánu se pohybuje kolem rychlosti 250 kilometrů v hodině, v nárazech je pak mnohem silnější. Při své cestě Karibikem si strašlivé monstrum vyžádalo nejméně 24 životů. Na Floridě vrcholí evakuace a přípravy na úder. Oběma floridským jaderným elektrárnám hrozí přímý zásah s hurikánem.

Ostrovy v severní části Malých Antil jsou zčásti nebo zcela zdevastované. Záchranné týmy vyslala Francie, Británie i Nizozemsko, podle mnohých ale reagovaly příliš pozdě.

Velkou hrozbou jsou jaderné elektrárny na Floridě, kterým hrozí přímý zásah s hurikánem Irma. Jejich provozovatelé tvrdí, že jsou připraveni na nejhorší. Podle nich nehrozí jaderná katastrofa, která v roce 2011 postihla po zemětřesení a následné vlně tsunami japonskou Fukušimu.

Velké obavy panovaly z následků hurikánu na Haiti, které se ještě nevzpamatovalo z dřívějších přírodních katastrof a kde někteří lidé odmítli ohrožené oblasti opustit. Hurikán ale nakonec přešel severně od ostrova Hispaniola a v Dominikánské republice i na Haiti, které se o ostrov dělí, způsobil jen menší škody; podle dosavadních zpráv tu nikdo nezahynul.

Hurikán Irma strašlivou silou udeřil na Kubu. Úřady nechaly přemístit 10.000 cizinců do bezpečnějších míst. V plném proudu jsou přípravy na úder hurikánu i na Floridě, kde se očekává v noci na neděli místního času (v neděli ráno SELČ). Guvernér Rick Scott nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí, stejnému počtu doporučil evakuaci i guvernér Georgie Nathan Deal. Na Floridě by o elektřinu mohly přijít čtyři miliony lidí.

Ředitel americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long varoval, že část USA hurikán zcela zpustoší. Obyvatele nicméně ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc. Podle původních předpovědí měla Irma postupovat severně podél pobřeží Floridy, nyní však americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že oko cyklonu projde středem poloostrova.

Prezident Donald Trump na twitteru vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli do bezpečí. Irma má podle něj "naprosto historický ničivý potenciál". Pět Trumpových žijících předchůdců vyzvalo Američany, aby přispěli na pomoc spoluobčanům postiženým hurikány Harvey a Irma.

Na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň dnes v Atlantiku zesílil také hurikán José. Podle dosavadních odhadů by se měl v sobotu přehnat přes severovýchodní část Malých Antil, které už zpustošila Irma. Následně by se ale měl na rozdíl od ní stočit k severu a pokračovat nad Sargasové moře.

Kromě hurikánů Irma a José se v oblasti vyskytuje i třetí hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem a zatím dosáhl druhého z pěti stupňů. Nad východní Mexiko by měl dorazit v sobotu.

Před cestou do hurikánem ohrožených oblastí varuje i Ministerstvo zahraničí: "MZV důrazně nedoporučuje cesty do Karibiku a na Floridu (zejména do její jižní části). Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučujeme důsledně sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (National Hurricane Center, NHC) http://www.nhc.noaa.gov/."

Na reportáž TV Nova se můžete podívat zde:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

STRACH O ŽIVOT: Zuzana Belohorcová uvízla s rodinou v Miami. Čekají na ničivý hurikán!

POZOR: Internetem se šíří fotografie žraloka v ulicích zaplaveného Houstonu! Víme, co to znamená

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz