Zloděj

Fotka krádeže poškodila zloděje! Ústavní soud pokutu schválil

Fotka krádeže poškodila zloděje! Ústavní soud pokutu schválil

Ústavní soud minulý týden smetl ze stolu stížnost firmy prodávající elektrokola. Společnost před šesti lety na svém facebooku zveřejnila fotku zloděje, který odnesl z obchodu kolo. Později za to firma dostala pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Pětitisícovou pokutu společnost ekolo.cz od začátku považovala za absurdní a nechtěla ji platit. Nyní ovšem trojčlenný senát Ústavního soudu poslal jasný vzkaz: osobní práva zloděje jsou víc než právo na jeho rychlé vypátrání. A pokutu potvrdil.

"Ústavní soud se domnívá, že v případě zachycení zloděje vašeho majetku legálně provozovanou nahrávací technikou ve vašem vlastním objektu potřebujete k publikování takového záznamu souhlas „Subjektu údajů“ – tedy onoho zloděje," kroutí hlavou jednatel společnosti Jakub Ditrich.


Soudci také uvedli, že když vaše kamera zachytí zloděje, záznam máte předat buď policii, nebo ho můžete později použít u soudu jako důkaz. To ovšem samozřejmě jen v případě, že se policistům povede pachatele vypátrat.

Související obsah

"Právo zloděje na osobnostní ochranu převažuje i tehdy, kdy je zachycen při páchání trestného činu. Pokud jsme tedy na firemním profilu na Facebooku publikovali fotografii muže, který na záznamu odcizil elektrokolo v ceně 50 tisíc, a označili jej za zloděje – což vedlo k nalezení kola i k jeho dopadení – porušili jsme v „Testu proporcionality“ jeho osobnostní práva," nechápe Ditrich.


Ten spíše čekal poděkování za pomoc s pátráním - místo toho přišla zmíněná pětitisícová pokuta a správní poplatky. Zloděj kola je navíc podle Ditricha recidivista a z vězení vyšel díky Klausově amnestii už po třech měsících.

"Nechci vědět, jaké byly v tomto – v jádru velmi triviálním sporu o nesmyslné pokutě – celkové výdaje Úřadu (ÚOOÚ) na externí právníky a náklady Ministerstva spravedlnosti na čtyři soudní řízení a stohy zbytečně popsaného papíru. A že by orgány veřejné moci něco zmohly, kdybychom si zloděje nenašli sami, o tom lze úspěšně polemizovat," uzavírá Ditrich.


Celé rozhodnutí Ústavního soudu si můžete přečíst na stránkách firmy ZDE.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz