Ústavní soud

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Pavel jmenoval Křesťanovou další soudkyní Ústavního soudu

Prezident Petr Pavel v úterý na Pražském hradě jmenoval novou soudkyni Ústavního soudu Veroniku Křesťanovou. V minulosti působila jako místopředsedkyně pražského městského soudu. Ve složení nejvyšší instituce české justice bude právnička, soudkyně a odbornice na právo duševního vlastnictví teprve třetí ženou. Její jmenování minulý týden schválil Senát. Původně měla hlava státu v úterý ústavním soudcem jmenovat i bývalého místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra, prezident se ale kvůli další diskuzi o jeho kauzách před rokem 1989 rozhodl s tímto krokem počkat.

Krátká zpráva

Pavel jmenoval novým předsedou Ústavního soudu Josefa Baxu

Prezident Petr Pavel jmenoval v pátek na Pražském hradě nového předsedu Ústavního soudu. Do čela instituce nastoupí Josef Baxa. Bývalý šéf Nejvyššího správního soudu tak nahradí končícího Pavla Rychetského. Do funkce nové ústavní soudkyně a místopředsedkyně soudu jmenoval prezident profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou.

Krátká zpráva

Senátoři stáhli žalobu kvůli valorizacím důchodů

Skupina senátorů, která u Ústavního soudu napadla vládní novelu o zkrácení červnové valorizace penzí, svou žalobu stáhla. Uvedla to mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Další návrh na zneplatnění novely podalo hnutí ANO. Tento návrh u Ústavního soudu zůstává.