Bydlení

Začíná topná sezona: Připravte topení, bude pak fungovat správně

Topná sezona letos přišla brzy. Už na jejím začátku je dobré zkontrolovat, jestli topení nebo trubky někde netečou. Aby topení topilo správně, potřebuje v některých případech odvzdušnit.

Přípravu na zimu začněte tím, že z topení vysajete prach. Prohlédněte trubky a případná místa s korozí přetřete speciální barvou určenou na radiátory. Pokud vám topení kape, je lepší zavolat topenáře. Spoj v okolí připojovacího závitu (napojení trubek na samotný radiátor) není zřejmě úplně těsný.

Topení odvzdušněte

Účinnost topení ovlivňuje množství vzduchu v topné soustavě, proto hodně domácností musí topení odvzdušnit, než je možné ho po roce začít používat. To však zvládne každý sám, není nutné volat oborníka.


K odvzdušnění budete potřebovat jen šroubovák a jakoukoliv nádobu, do které pak bude odtékat voda. Prvně je nutné povolit ventil, aby jste vypustili přebytečný vzduch. Ve chvíli, kdy místo vzduchu začne unikat voda, opět ventil uzavřete.

Související obsah

V panelácích většinou potřebnou výpust na boku topení nenajdete, nachází se pouze na topení v nejvyšším patře budovy a o údržbu topného systému se stará většinou správa domu. Lidé, kteří žijí v paneláku, tedy nemusí podobný problém řešit.

Pokud údržbu topení zanedbáte, tak se vám může na podzim stát, že budou radiátory méně topit, než kolik mají. Špatně seřízené regulační prvky nebo nedostatečně odvzdušněné radiátory mohou být příčinou snížení výkonu topných těles. Více informací najdete v naší reportáži.


Kontrola ventilů a reflexní folie

Zkontrolujte činnost ventilů a vadné kusy vyměňte. Pokud chcete uspořit, na stěnu za radiátory instalujte reflexní fólii, která bude teplo lépe odrážet do místnosti.


Kotle potřebují odborníka

Na údržbu kotle by měl dorazit odborník, zejména u plynových kotlů je třeba nezanedbávat pravidelné kontroly. Díky kontrole odborníka získáte jistotu, že kotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz