Kominík

PRŮVODCE: Jak často zvát domů kominíka a jak poznat falešného?

PRŮVODCE: Jak často zvát domů kominíka a jak poznat falešného?
Zdroj: Profimedia

Ačkoli topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, chladné počasí v těchto dnech už mnohé donutilo si doma přitopit. Předtím, než začnete naplno topit, byste si ale měli nechat komín i kotel zkontrolovat. Nejenže tak předejdete požáru, ale vyhnete se také pokutě.

Během loňské topné sezóny vyjížděli hasiči celkem k 921 požárům způsobeným komíny. "Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezóny bylo takových požárů 788," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Škoda způsobená požáry komínů se vyšplhala na téměř 47 milionů korun. Jeden člověk zemřel, dalších třicet bylo zraněno.

"Jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech," varovala Zaoralová.

Stejně tak je potřeba mít v pořádku samotné topidlo. Jen loni došlo k 109 požárům topidel. Nejčastější příčinou byla špatná instalace topidla nebo jeho nesprávné umístění.

Související obsah

Kontrolovat kotle a komíny musíte ze zákona

"Už téměř dva roky existuje povinnost oprávněné osoby vypracovat písemnou zprávu o provedení čištění nebo o provedení kontroly spalinové cesty," vysvětlila mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková. Pokud nebudete mít kotel nebo komín v pořádku a i tak ho budete používat, hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun.

Pokud máte doma kotel s výkonem do 50 kW, počítejte s tím, že čištění komína (spalinových cest) budete muset provést i několikrát ročně. V případě kotlů na pevná paliva 3 x za rok, na kapalná paliva 2 x za rok a na plynná paliva 1 x za rok. Jak je to v případě kotlů s výkonem nad 50 kW, se podívejte v tabulce. 

Zákon lidem umožňuje, aby si čištění komína prováděli i sami, minimálně jednou ročně ale musí komín zkontrolovat kominík s živnostenským oprávněním.

Související obsah

Velký rozdíl je mezi kontrolou a revizí - zatímco při kontrole přijde kominík a zkontroluje, jestli komín dobře táhne a je pokud možno čistý, revize je náročnější. Ta se totiž dělá u nových komínů nebo v případě, že kamna na dřevo vyměníte například za plynový kotel.

JAK ČASTO SI MUSÍTE NECHAT ZKONTROLOVAT KOTEL, SE DOČTETE TADY

Co si mohu zkontrolovat sám?

Je kouřovod řádně upevněn?

Není spotřebič nebo kouřovod propálený?

Fungují uzávěry komínových dvířek?

Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?

Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?

Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?

Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Dejte si ale pozor, abyste si do domu nepozvali falešného kominíka. Abyste nenaletěli někomu, kdo k revizi vůbec nemá oprávnění, můžete využít aplikaci na webu hasičů.

Související obsah

Od nového roku mají navíc úředníci pravomoc přijít až k vám domů a zkontrolovat, čím topíte. Vyplývá to ze zákona o ochraně ovzduší. Množí se ale případy podvodníků, kteří se vydávají za kontrolory a lstí se snaží lidem dostat do domu. Jak poznáte skutečného kontrolora, se podívejte ZDE.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kominík

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz