Magazín Víkend

Úžasný okamžik! Návrat koně převalského do přírody v Mongolsku

Na dobrodružnou cestu se vydal redaktor magazínu Víkend Aleš Vašíček společně s týmem pražské zoologické zahrady. V Mongolsku pomáhali čtyřem klisnám koně převalského s návratem do přírody. Podívejte se na úžasný okamžik, kdy se přepravní boxy otevřou a divocí koně poprvé pocítí sílu své domoviny. Převaláci mají, oproti jiným druhům štěstí, že ta jejich zůstala nedotčená a mají se kam vracet.

Kůň Převalského, poslední žijící předek koně domácího, před lety málem vyhynul. Jestli má někdo obrovskou zásluhu na tom, že ve volné přírodě přežije i pro další generace, je to pražská ZOO. Převaláky tam chovají už 85 let a také vedou jejich celosvětovou plemennou knihu. Češi jsou také jediní, kteří je vracejí do jejich původní domoviny.

Související obsah

 

V reportáži můžete mimo jiné vidět, jak pečlivě vybrané klisny téměř vyhynulého živočišného druhu radostně vybíhají do divoké přírody. Končí jim totiž náročná cesta, během které museli stát dvacet hodin v letadle.

Koně jsou sice utlumeni speciálním koktejlem léků od veterináře, musí ale zůstat při smyslech. Nesmějí si lehnout, aby se jim správně prokrvovaly končetiny. Klisny pomáhají zklidnit také speciální feromony. I tak občas znervózní. Není ani divu. Přestavte si, že byste letěli třeba do Austrálie, celou dobu zavření na záchodě.

Související obsah

Další reportáže z Víkendu najdete ZDE.
 

TN.cz/vem,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz