Rakousko

V Rakousku začne platit zákaz burek. Pokuty zaplatím, říká muž

V Rakousku začne platit zákaz burek. Pokuty zaplatím, říká muž
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Rakousko se už příští týden přidá k zemím, ve kterých platí zákaz nošení burek. Nicméně ženy, které se nechtějí vzdát zahalování tváře, našly možné řešení. Muslimský milionář slíbil, že za ně bude pokuty platit.

Zákon se začne v Rakousku uplatňovat od 1. října. Člověk, který si bude na veřejnosti zahalovat tvář nebo si ji schovávat oděvem a jinými předměty tak, že nepůjdou rozeznat rysy obličeje, se vystaví hrozbě pokuty ve výši až 150 eur (cca 4000 korun).

Tohle opatření je zaměřeno proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

Muslimám nyní svitla naděje. Muslimský podnikatel z Francie Rachid Nekkaz je ochoten platit pokuty. "Oslovuji všechny ženy v Evropě a zejména v Rakousku, které dobrovolně nosí burku, budu vždy při vás a zaplatím pokuty," uvedl Nekkaz.

Související obsah

Pokud se podporuje náboženská svoboda, je podle něj nutné akceptovat i viditelné nošení symbolů víry. Jestli ale podnikatel svůj slib splní, může se dostat do velkých problémů. Ministr zahraničí pohrozil Nekkazovi postihem, pokud svůj úmysl naplní.

Zákon vyjmenovává, že se zákaz zahalování netýká například motocyklistů s helmou, lékařů na operačních sálech nebo řemeslníků. Zakrývat obličej si oficiálně smějí i účastníci masopustů a dalších kulturních a lidových slavností.

"Při kontrolách dodržování zákona budeme postupovat opatrně, ale důsledně," prohlásila Michaela Kardeisová, generální ředitelka sekce veřejné bezpečnosti rakouské policie.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko. Částečně platí v některých oblastech Švýcarska.

ham, TN.cz

K tématu Rakousko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz