Slon

Uhynulé slůně bude znovu u otce. Také ho vystaví v muzeu

Sloní samička Sumitra, hvězda ostravské zoologické zahrady, jejíž marný boj o přežití sledovala celá republika, bude k vidění ve Slezském zemském muzeu Opava. Preparátoři na exponátu pracovali skoro rok.

Sloní samička Sumitra se narodila se v únoru 2014 a její osud byl od začátku nejistý, nikdo z odborníků jí nedával šanci na přežití. Nikdy se totiž nenapila mateřského mléka a přijímala jen náhražku stravy. Neměla tak dostatečně posílenou imunitu.
 

Když už to vypadalo, že má nejhorší dobu za sebou, pár dní před druhými narozeninami onemocněla sloním herpetem a nakonec uhynula. "Lehla si, byla unavená," popsal Pavel Zvolánek.

Související obsah


Jejím otcem, byl slon Calvin, toho museli utratit, protože trpěl abscesem přední pravé nohy a léčení nepomohlo. Už rok je jeho preparát vystaven v muzeu v Opavě. Teď se Calvin se svou dcerou Sumitrou znovu setká.

"Už jsme tušili, že nebude jediný, po kůži slona Calvina nám ostravská zoo zahrada darovala taky kůži po uhynulé Sumitře," řekla Romana Cieslarová. "Tým preparátorů na ní pracoval téměř rok. Musely se části slůňátka odlít do sádry, spotřebovalo se té sádry asi 500 kilo, potom ten se musela opracovávat několikrát kůže," dodala Romana Cieslarová.


"Celý chobot se musel zatmelit, aby se dal navlíknout, rozřezat a znovu zase zašít," řekl Michal Jakubec, preparátor Slezského zemského Muzea. Muzeum chystá poslední úpravy a Sumitru pak návštěvníci poprvé uvidí po víkendu.

ham, TN.cz

K tématu Slon

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz