Jan Farský

Starostové kandidují poprvé samostatně, lídr Farský věří v 7 %

Starostové kandidují poprvé samostatně, lídr Farský věří v 7 %
Zdroj: TN.cz

Poprvé půjdou do parlamentních voleb Starostové a nezávislí samostatně. Hnutí si přesto věří, že se mu podaří získat místa ve Sněmovně. Jeho volební lídr Jan Farský by si představoval zisk přes 7 %. Farský odpovídal čtenářům webu TN.cz v on-line chatu. Řešila se podoba možné koalice, volební program i názor na strany, ale také mnoho dalších témat.

Dalším z hostů předvolebních chatů s lídry nejsilnějších politických stran byl poslanec a volební lídr hnutí STAN Jan Farský. 

Starostové měli původně jít do voleb v koalici s lidovci, ti si ale spolupráci na poslední chvíli rozmysleli. Zalekli se totiž 10% hranice, kterou by musela koalice překročit. Starostům nabízeli místa na společné kandidátce, hnutí se ale rozhodlo, že do voleb půjde samostatně.

Překonat tak musí 5% hranici. Podle průzkumu agentury SANEP to není nereálné. Volební potenciál strany se pohybuje pod 7 %. Právě v zisk okolo 7 % doufá volební lídr hnutí STAN Jan Farský. Starostové musí ale v předvolební kampani pořádně zabrat. Pevně rozhodnuto je volit, je podle SANEPu jen 2,3 % voličů.

Celostátní působnost má hnutí od roku 2009 a hned v následujícím roce proniklo do Poslanecké sněmovny. Zástupci STAN totiž byli na společné kandidátce s TOP 09. Poslanecké mandáty obhájili zástupci hnutí i v roce 2013. Stanislav Polčák se v následujícím roce dostal dokonce do Evropského parlamentu. V roce 2016 ale spolupráce STAN a TOP 09 skončila.

Související obsah

A to po krajských volbách, které byly pro STAN úspěšné. Hnutí se dařilo ve Středočeském kraji, kde získalo 18,5 % a 2. místo, a v Libereckém kraji, kde Starostové pro Liberecký kraj volby s přehledem se ziskem 32,35 % vyhráli.

Právě z Libereckého kraje pochází celostátní volební lídr hnutí STAN Jan Farský. Bývalý starosta Semil sněmovní prostředí dobře zná, poslední dvě volební období byl poslancem. Farský vystudoval práva na Masarykově univerzitě a před vstupem do politiky pracoval na městském úřadu v Semilech, v advokacii, coby poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna a ve společnosti Škoda Auto. Osmatřicetiletý politik je ženatý a má čtyři děti.
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz