Autismus

Hoch (2) nikdy nemluvil, tímhle ohromil na matčiny narozeniny!

Hoch (2) nikdy nemluvil, tímhle ohromil na matčiny narozeniny!
Zdroj: facebook

Vychovávat dítě s autismem je pro rodiče extrémně náročné. Syna s touto nemocí má i Crystal z amerického Tennessee. Chlapeček nekomunikuje a snaží se vyhýbat jakémukoliv kontaktu. To všechno se ale před nedávnem změnilo - v den Crystaliných narozenin.

Crystal Hoytová s manželem si všimli, že s jejich synem něco není v pořádku, když mu bylo devět měsíců. "Každý se mě snažil utěšit, že Ryman začne jen mluvit později. On ale negestikoval, nereagoval ani na oční kontakt. Vůbec se nesnažil komunikovat," popsala Crystal na facebooku.

Když Ryman něco chtěl, začal prostě plakat. Crystal se pak snažila přijít na to, co mu chybí, jiným způsobem spolu ale nekomunikovali. "Snažili jsme si namluvit, že ve všech ostatních věcech se vyvíjel normálně, a tak se nemusíme znepokojovat. V 18 měsících už nás ale úplně ignoroval," dodala maminka.

Rodiče proto konečně začali zjišťovat, co je s jejich synkem v nepořádku, i jinak než vyhledáváním příznaků na internetu. Přihlásili ho na terapii, která je určena právě pro pacienty s poruchou autistického spektra.

 

Ryman začal dělat obrovské pokroky už po několika schůzkách s terapeutem. "Když něco chtěl, podíval se nám do očí. Když se chtěl přitulit, sednul si k nám, objal nás, za ruku nás dovedl k televizi, abychom se podívali, co se děje v jeho oblíbeném animáku," vypočítala Crystal.

Ve dvou letech Rymanovi lékaři diagnostikovali autismus. Rodiče ho přihlásili i na další terapie a snažili se využít všech nabízených "řešení", protože právě třetí rok je podle odborníků pro autistické děti klíčový.

Související obsah

"Stala se z toho práce na plný úvazek. Často jsem brečela, prošla jsem krizí identity. Zrušila jsem všechny plány na svoje narozeniny, ale odmítala jsem se vzdát. A pak jsem dostala ten nejkrásnější dárek na světě," vypráví mladá maminka.

Na konci jedné ze schůzek s terapeutem, právě na Crystaliny narozeniny, uslyšela Rymanovo první slovo. "Řekl jí ahoj a zároveň zamával. Správně použil slovo a ještě k němu připojil to pravé gesto," rozplývá se Američanka. Teď se sdílením osobního příběhu snaží dodat naději dalším rodinám s autisty.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NESPRAVEDLNOST: Devítiletý autistický chlapec byl diskvalifikován ze závodu. Nepochopíte, co mu řekli!

Matka zažívala horor vždy, když šla se synem k holiči. Kadeřnice vymyslela úžasný způsob, jak chlapce uklidnit!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz