Houby

Tajemná houba spletla mykology! Po 5 letech jí konečně dali jméno

Trvalo celých pět let, než mykologové pojmenovali podivnou houbu, kterou na Slovensku jako první našla Emília Smikovská z Poltáru. Vzácný druh hřibu roste podle všeho na jediném místě, vášnivé houbařce se ho jako zázrakem letos podařilo najít znovu.

Vzácný hřib z rodu boletus spretus našla Emília Smikovská zhruba před šesti lety. Do slovenských hor se dostala houba až ze Středomoří, čeští a slovenští mykologové si tak dlouho lámali hlavu nad tím, co je vlastně zač.

"Až loni jí dali jméno hřib špinavorůžový," řekla vášnivá houbařka pro TV Markíza. Její zpověď přinášejí i tvnoviny.sk. Má jít o jedlou houbu, abyste ji našli, chce to mít ale podle mykologů pořádnou dávku štěstí.

Související obsah

Známá je totiž zatím jediná slovenská lokalita, kde můžete najít více kousků, a to v okolí Poltáru. Do této oblasti se podle mykologa Jána Červenky dostal hřib v důsledku klimatických změn. "Na Slovensku zatím není tolik lokalit, proto ji (houbu) považujeme za vzácnou," vysvětlil Červenka.

Vášnivá houbařka ale jako by vzácné kousky přitahovala. Letos objevila další hřiby špinavorůžové. A má i fotky, jak totiž tvrdí, do lesa se svým manželem už bez foťáku nechodí. A není divu. Co kdyby našla nějaký další vzácný kousek? "Velmi nás to potěšilo," okomentovala letošní nález rozradostněná žena.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZÓNA JE TU! Přečtěte si 6 věcí o houbách, které jste určitě nevěděli, ale měli byste

Špatná zpráva pro chlapy: Na světě existují houby, které ženy přivádějí k orgasmu! Kde je najít?

Kdy vyrazit na houby? Při úplňku!
Houby jako symbol zdraví! Pomohou na záněty, nadváhu i proti rakovině

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz