Drogy

Jirka vezl na Zéland rekordní zásilku drog, hrozí mu doživotí

Jiří K., který na Nový Zéland propašoval největší zásilku drog v dějinách ostrovní země, a sice 20 kilogramů pervitinu, je podle tamního soudu vinný. Teď se čeká na to, jak vysoký trest bude. Muž, který pochází z Hrádku nad Nisou, může dostat i doživotí. Jeho matku naopak soudy pustily zpátky do Čech. Pachatel by měl znát výši trestu do konce týdne.

"Věříte do poslední chvíle, že se stane zázrak. Už jsem byla skeptická, hodně skeptická, protože to trvalo dlouho. To byl asi největší dárek v mým životě," řekla TV Nova dcera zadržené ženy Jana K, když ji konečně mohla obejmout.

Podle ní vzal matku její bratr na Nový Zéland proto, aby jako rodina působili na tamní letištní kontrolu důvěryhodněji a on tak mohl snáz propašovat do země v kufrech pervitin v přepočtu za 320 mil. korun. Sedmdesátiletou ženu, která v novozélandské vazbě strávila půl roku, nakonec úřady pustily zpátky do Čech.

"Tím důvodem byl její zdravotní stav. A zejména i to, že nebyla prokázána její vina v případu," řekla TV Nova mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová. To, že kvůli němu skončila matka ve vazbě, Jana nemůže bratrovi odpustit.

Jiří K. loni v květnu v Hrádku nad Nisou vytvářel s matkou zdání, že chtějí cestovat po Evropě. Sousedům tvrdili, že odjíždějí do Německa na brigádu.

Související obsah

Pak se ale zadlužený Jiří K. na sociální síti pochlubil fotkou z cesty na Nový Zéland. Neradoval se dlouho. Dvojici zatkli hned na letišti. Svět pak obletěla zpráva o zabavených 20ti kilech pervitinu.

Jiří K. je i nadále ve vazební věznici v Aucklandu a podle tamního soudu je vinen. Teď pouze čeká, zda dostane doživotí nebo mírnější trest.

Související obsah

"Proběhlo soudní řízení, na jeho základě byl tento Čech uznán vinným. My očekáváme v tuto chvíli, že by rozsudek měl být vynesen do konce tohoto týdne a zároveň soud určí i výši trestu," dodala mluvčí ministerstva zahraničí Valentová.

Pašování drog je v ostrovní zemi přísně trestáno. Podle tamních úřadů jde o největší zadrženou zásilku pervitinu v dějinách Zélandu.
 

vbo, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz