Máslo

České máslo koupíte v Anglii za polovinu! Víme, proč to nejde v ČR

České máslo koupíte v Anglii za polovinu! Víme, proč to nejde v ČR
Zdroj: Thinkstockphotos

V některých britských prodejnách se prodává máslo z České republiky za polovinu ceny, kterou zaplatí lidé u nás. Například máslo značky Olma koupí Britové někde i za 30 korun. Podle Ministerstva zemědělství (MZe) je to z toho důvodu, že se prodejny v Anglii nesnaží na másle tolik vydělat.

Dvěstěpadesátigramové máslo značky Madeta se v českém obchodě ve Velké Británii prodává za jednu libru, tedy necelých 30 korun. Prodejna za stejnou cenu nabízí i máslo značky Olma. Na nízkou cenu upozornil Čech Marek Philips, který cenu zjišťoval.

V České republice se průměrná cena másla pohybuje okolo 55korun, ale v některých prodejnách se vyšplhala až k 80 korunám. Podle Ministerstva zemědělství si vysokou cenu určili obchodníci.

"Pokud je v Anglii máslo levnější, je to z toho důvodu, že na něm prodejna nemá potřebu tolik vydělávat," vysvětlila tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková. "Nemůžeme obchodním řetězcům cenu určit. Máslo je drahé z toho důvodu, že si na něm prodejna nastavila tak vysokou marži," dodala Ježková.

Související obsah

Rostoucí spotřebitelskou cenu másla na českém trhu podle Ministerstva zemědělství dlouhodobě ovlivňují obchodníci. Například v roce 2009 byla výkupní cena litru mléka přibližně 6 korun a spotřebitelská cena kilogramu másla 93 korun.

"V letošním roce zemědělci za litr mléka dostávají přibližně 8,5 Kč, zatímco obchodníci prodávají kilogram másla za 209 Kč. Zpracovatelé ještě v roce 2009 prodávali kilogram másla za 74 Kč, dnes je to více než 145 Kč," stojí v reakci Ministerstva zemědělství na vysokou cenu másla.Obchodníci podle Ministerstva zemědělství  zvyšují svoji marži dlouhodobě. V roce 2009 byla přibližně 19 korun na každém prodaném kilogramu másla: "Nyní je marže obchodníků přes 64 korun na kilogramu másla. V absolutních číslech je tedy více než trojnásobná, zatímco zemědělci dostávají za litr mléka jen 8,5 Kč, tedy jen o třetinu více než v roce 2009," stojí ve vyjádření ministerstva.

Premiér Sobotka vyzval ministry Pilného a Jurečku, aby situaci prověřili a vyřešili. Výsledek mají nabídnout do 11. října, kdy se bude konat zasedání vlády. Více čtěte zde.

Reportáž: Máslové šílenství pokračuje! Lidé se rvali o každý kus

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Věděli jste, co znamenají nálepky s čísly na ovoci? Odteď už je přehlížet nebudete!

Teenager pozval dívku na rande do restaurace, i když skoro neměl peníze. Neuvěříte, co udělal!

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Máslo

Důležité Události

Píše se na Deník.cz