Voliči

Nebudete na volby doma? S tímto neotálejte, pokud chcete volit

Nebudete na volby doma? S tímto neotálejte, pokud chcete volit
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Pokud se během volebního víkendu nedostanete do místa, kde máte své trvalé bydliště, a chcete volit, měli byste si pospíšit. Termín, do kdy je možné žádat o vydání voličského průkazu, se kvapem blíží. Bez voličského průkazu nelze mimo místo, kde máte trvalé bydliště, volit.

Pokud v termínu voleb nebudete moci volit ve volebním okrsku, v jehož stálém seznamu voličů jste zapsáni, můžete požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu. S ním můžete hlasovat v jakékoliv volební místnosti v České republice i na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Termín podání žádostí o vydání voličského průkazu se ale blíží. O ty je možné žádat už od vyhlášení voleb, v tomto případě od 2. května. Obecní úřady je začnou vydávat nejdříve 15 dní před termínem voleb, tedy od čtvrtka 5. října.

O voličský průkaz je potřeba žádat obecní úřad příslušný podle místa trvalého pobytu voliče. Žádat je možné osobně přímo na úřadě. V takovém případě není potřeba vyplňovat žádnou písemnou žádost, úředníci to s vámi vyřeší na místě. Osobně lze o vydání voličského průkazu žádat do 18. října do 16 hodin.

Pokud se na úřad v obci, kde máte trvalé bydliště, před volbami nedostanete, je možné o průkaz žádat také elektronicky nebo poštou. V obou případech je nutné, aby byla žádost na úřad doručena nejpozději 13. října. Žádný přesně daný formulář neexistuje, radnice ovšem na svém webu mají vzor, viz třeba Praha 6.

Související obsah

K elektronickému podání žádosti je potřeba mít datovou schránku. Písemnou žádost poslanou poštou je pak potřeba opatřit úředně ověřeným podpisem. K tomu jsou zplnomocněny úřady, pošta, Hospodářská komora a notáři.

Pokud si podpis necháte ověřit na úřadech, tak za to nic neplatíte, protože úkony využití volebního práva jsou od poplatku osvobozeny.

Obecní úřad pak voličský průkaz předá voliči osobně, předá ho osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem žadatele (Vzor plné moci), nebo pošle žadateli na jím vybranou adresu. Pak stačí přijít do libovolné volební místnosti, tam si průkaz vezme volební komise a hlasujícímu dá volební lístky.
 

Související obsah

Voličský průkaz je možné si nechat poslat také na zastupitelský úřad ČR v zahraničí. Pak stačí jen v den voleb přijít do volební místnosti. Los rozhodl o tom, že při hlasování v zahraničí najdou voliči ve volebních místnostech na konzulátech a velvyslanectvích hlasovací lístky s kandidáty Středočeského kraje.

Hned v lednu čekají Česko volby prezidentské. I pro ty je již možné žádat o voličský průkaz. Pokud tedy víte, že ani 12. a 13. ledna, a v případě druhého kola voleb i 26. a 27. ledna, nebudete moci volit v místě, kde máte nahlášeno trvalé bydliště, můžete si zároveň s žádostí o voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny podat také žádost o průkaz pro prezidentskou volbu.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz