Přejezd

Řidiči nesmyslně hazardují na přejezdech, červená je nezastaví

Podle statistik patří železniční přejezdy k místům, kde je největší riziko vážných dopravních nehod. Z velké části za to mohou sami řidiči, kteří nerespektují výstražná znamení. Tragické následky má v průměru každá čtvrtá železniční nehoda.

Železniční přejezd na olomoucké Novosadské ulici. Červená světla jasně upozorňují řidiče, že se sem blíží vlak. Mnohé z nich to ale vůbec nezajímá. Aby přejeli, poruší předpisy i několikrát.

Předjíždějí tu kolonu, využívají k předjíždění protisměr navzdory plné čáře, pak z odbočovacího pruhu projíždí rovně," popsal šílené chování řidičů na záběrech TV Nova koordinátor BESIP pro Zlínský kraj Zdeněk Patík.

Na výstražná červená světla to přes přejezd riskne téměř desítka řidičů. Následky nehod s vlakem přitom bývají tragické.

Jen letos za prvních devět měsíců železničáři napočítali rovných sto dvacet nehod, třicet lidí při nich zemřelo. A toto číslo v posledních letech stoupá. Třeba za celý rok 2013 zemřelo při nehodách na přejezdech třiadvacet lidí. Výjimkou nejsou ani vážné nehody na hlavních tratích.

Související obsah

Třeba letos za jediný den, a to 18. srpna, vyhasly na přejezdech hned tři životy. Dva na Znojemsku, jeden při nehodě na severu Moravy. Na červená světla nereagoval před pár dny ani řidič kamionu v Olomouci. Strojvedoucí sice zatáhl ruční brzdu, srážce ale nezabránil.

Policisté řidiče kamionu stíhají a už jej obvinili ze spáchání trestného činu ohrožení z nedbalosti, potvrdila TV Nova mluvčí olomouckých policistů Irena Urbánková.

Devět cestujících z vlaku se zranilo. Řidiče teď jeho nepozornost nebo zbytečný spěch může dostat do vězení až na pět let. Mnozí ale takové štěstí nemají a za svůj hazard zaplatí životem.
 

vbo, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz