Kauza

Kauza lithium: Babiš hrozí Havlíčkovi trestním oznámením!

Kauza Lithium hýbe českou politickou scénou. V pondělí kvůli memorandu, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou firmou kvůli možné těžbě lithia, svolal tiskovou konferenci šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Na dopolední tiskové konferenci promluvili předseda hnutí ANO Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec. Andrej Babiš několikrát zopakoval, že situaci kolem lithia považuje za skandální.

Řekl, že pokud ministr průmyslu Jiří Havlíček z ČSSD nevysvětlí, proč podepsal memorandum o těžbě lithia právě s australskou firmou, měl by odstoupit. Když se tak nestane, je prý připraven podat na něj trestní oznámení. Chce také udělat vše pro to, aby lithium zůstalo v českých rukou.

Jako druhý promluvil ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten se hned na začátku vymezil proti slovům volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. Odmítl, že by dával jakékoliv povolení k prodloužení průzkumů.

Související obsah

Už dříve Zaorálek řekl, že ministr průmyslu a obchodu Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy ČR. Na adresu Andreje Babiše, který označil podepsání memoranda za krádež ČSSD za bílého dne pak Zaorálek prohlásil, že se ani se neobtěžuje, aby si zjistil fakta.

Sociální demokraty v této kauze kritizovaly minulý týden i jiné strany, například komunisti. Hnutí ANO také plně podporuje svolání mimořádné schůzce Poslanecké sněmovny kvůli této kauze.

Lucie Heřmanská/epa, TN.cz

K tématu Kauza

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz