Poplatky

Města ruší poplatky za odpad. Snaží se motivovat k recyklaci

Ústí nad Labem se od prvního ledna zařadí na seznam asi desítky měst v republice, kde se nebude muset platit poplatek za svoz komunálního odpadu. V naprosté většině měst a obcí se však platit musí. Nejnižší možný poplatek je 250 korun, nejvyšší pak může dosáhnout přibližně jednoho tisíce korun. Vůbec nejdražší svoz odpadu je ve Frýdlantu.

Ústí nad Labem ruší od roku 2018 poplatek za svoz komunálního odpadu. Dosud se tam platila pětistovka každý rok. Ročně se vybralo okolo třiceti milionů. Zrušení poplatku si podle magistrátu může město dovolit.

"Vedení města se rozhodlo o zrušení poté, co se hospodaření města i ekonomice daří," řekla mluvčí Magistrátu v Ústí nad Labem Romana Macová. Jedním dechem ale magistrát dodává, že vybírat poplatek bylo v Ústí beztak velmi problematické.

Dluhy přesahují sto milionů korunu. "Potýkáme se s obrovským nezájmem občanů, kteří neplatí tento poplatek, máme 163 milionů dluhů za 15 let," dodala Romana Macová.


Místní lidé mají radost: "Pětikilo dobrý. No, to víte, že jo, pro nás určitě. Jsem babička, mám spoustu vnoučat, takže pro nás důchodce a mladý lidi super."

Související obsah

Jedno z prvních měst, které od poplatku upustilo, jsou Teplice. Tam se za svoz odpadu neplatí už od roku 1998. Postupně se pak přidávala další města. Celkem jich je devět, s Ústím stoupne počet na rovných deset.

Nejdražší odvoz odpadu má Frýdlant, Nymburk nebo třeba Tachov. Zrušení platby prý dosud nemělo žádný výrazný vliv na třídění odpadu. Ve Šlapanicích na Brněnsku se neplatí už čtyři roky a město prý hledá nové způsoby, jak obyvatele ke třídění motivovat.

"Zavádíme nový systém třídění odpadů, kdo dobře třídí, tak se mu může snižovat poplatek za popelné," řekla Michaela Trněná, starostka města starostka Šlapanice. Další města prý zatím o zrušení poplatku neuvažují.

Martin Kočárek/ ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz