Houby

Lesy jsou dvoupatrových hub plné, chlubí se čtenáři! GALERIE

Reportáž o dvoupatrovém hřibu vyvolala hotovou senzaci. Čtenáři posílají do redakce podobně netradiční úlovky, a tak se zdá, že patrové houby nejsou zas tak neobvyklé. Mykologové přitom netuší, jak přesně takový "dvoják" vzniká.

Je to jedna ze záhad houbařského světa. O tom, jak může z klobouku jedné houby vyrůst jiná, se mykologové stále přou. "Jedná se o genetickou mutaci, ale přesný princip vzniku nebyl objeven," uvedla mykoložka z houbařské poradny Hana Ševčíková.

Podle jedné z teorií vysává menší houba z té větší živiny a mají tak spíše parazitický vztah. Jde tedy o dvě srostlé plodnice, které "vyrůstají" z jednoho podhoubí.


Našli jste také dvoupatrovou houbu nebo nějaký jiný neobvyklý úlovek? Pošlete nám ho na email zpravy@nova.cz! Děkujeme.

Na čem se ale mykologové shodnou, je to, že jde o velkou vzácnost. I když by se to tak podle fotek, které dorazily do redakce TN.cz, nemuselo zdát.

Související obsah

Podobný úlovek poslala na email nebo sdílela na facebooku TN.cz asi desítka čtenářů. A zdaleka nešlo jen o dvojité hřiby. Objevily se také dvoupatrové křemenáče nebo ryzce.

Další komentující se pak pochlubili fotkami dalších neobvyklých hub. Některé rostou přímo ze šišky, jiné si lidé pěstují v květináči za oknem. Posuďte sami v galerii, co všechno matka příroda s houbami dokáže.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz