Lithium

Politici se hádají o lithium! Víte, co to je? Používáme ho denně!

Politici se hádají o lithium! Víte, co to je? Používáme ho denně!
Zdroj: Profimedia

Lithium se stalo velkou otázkou pro české politiky. Většina lidí ale vůbec netuší, co to je. Lithium se přitom označuje jako strategická surovina 21 století. Používá se hlavně při výrobě baterií, ale obsaženo je v řadě dalších moderních technologií.

Těžba lithia by mohla státu přinést stovky miliard korun. Není proto divu, že se stala před volbami velmi diskutovaným tématem. Většina lidí, oslovených v anketě, přitom o lithiu neví vůbec nic, případně jen to, že jde o nějaký kov.

Lithium se skrývá hlavně pod Cínovcem v Krušných horách. Právě o toto ložisko se rozhořely boje mezi politiky a jejich stranami. Nemohou se shodnout na tom, kdo a za jakých podmínek by měl mít na nerostné bohatství a jeho těžbu nárok.

Lithium je velmi lehký a měkký kov, který překrojíte i nožem, jak si mnozí pamatují ze školy. Dobře vede elektrický proud a teplo. Je ale také vysoce hořlavý a žíravý, teploty tání a varu má poměrně nízké. V plynném stavu má hnědou, v kapalném temně modrou a v pevném stříbřitou barvu.

Z lithia se vyrábí baterie, které nosíme u sebe a používáme každý den. Jsou v mobilních telefonech, počítačích a v poslední době se stále častěji používají v dopravě. Díky lithiovým bateriím se po městech prohání ekologičtější elektromobily nebo autobusy.

Související obsah

Lithium by se mohlo díky svým vlastnostem, které využívají vědci k rozvoji moderních technologií, v budoucnu stát klíčovou surovinou. Jde o opravdu vzácný prvek, kterého má Česká republika páté největší zásoby na světě.

Jeho těžba a zpracování jsou ale složité. "Hlubinným způsobem vytěžíme rudu, kterou rozdrtíme, rozemeleme a rozdělíme na jednotlivé minerály," popsal Jiří Botula z Institutu čistých technologií těžby a užití energetických surovin na VŠB TUO.

Pak přijde na řadu mnoho dalších chemických procesů. "Získávání lithia z rudy, to je velice dlouhý a velice drahý proces," potvrdil Vladimír Slivka z Hornicko-geologické fakulty stejné univerzity.

Související obsah

Další použití má tento kov třeba v kosmickém průmyslu nebo jaderné energetice. Používá se také v lékařství, například do medikamentů proti depresím. Sloučeniny lithia se používají i při ztvrzování betonových ploch, výrobě detektorů pohybů nebo porcelánu či ve sklářském průmyslu.

Cena lithia se na celosvětových trzích stále zvyšuje, nyní se pohybuje v přepočtu za 200 tisíc korun za tunu, cena ale podle odborníků ještě poroste, a to právě kvůli stále častějšímu využívání lithia v bateriích v dopravě.

epa, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz