Zahraničí

Záhadná díra uprostřed Antarktidy mate vědce, spolkla by celou ČR

Záhadná díra uprostřed Antarktidy mate vědce, spolkla by celou ČR
Zdroj: TV Nova

Mysteriózní díra uprostřed antarktického ledu se zničehonic opět objevila a je ohromná, vešla by se do ní celá Česká republika. Vědci se jev zvaný polynie v tomto konrétním případě snaží důkladně vysvětlit, původ je totiž záhadou.

Gigantická díra mate vědce po celém světě, nikdo si není úplně jistý, jak vlastně přesně vznikla. Původ takzvaných polynií je znám, divné ale podle fyzika a výzkumníka Kenta Moora je, že se z najednou vytvořila hluboko v ledovém masivu, takže ji pravděpodobně vytváří nějaký jiný proces, který je nám zatím neznámý.

Ohromná díra, která by byla schopná pozřít celou Českou republiku, se objevila v místě, kde by ji čekal jen málokdo. "Kdybychom neměli satelity, vůbec bychom o ní nevěděli," uvádí Moore pro portál Motherboard.

V podobném místě se již jednou led otevřel v sedmdesátých letech, vědci v té době ale neměli dostatečné nástroje k vysvětlení tohoto jevu. Potom na několik desetiletí otvor zmizel. Nyní se tak naskýtá možnost úkaz pořádně prozkoumat.

Moore má k dispozici satelity a podvodní roboty. "V porovnání s dobou před čtyřiceti lety je množství získaných dat úžasné," popsal vědec.

Související obsah

Další polynie nejsou u kraje ledu ničím neobvyklým. Polynie je vodní plocha obklopená souvislým ledem, vzniká obvykle působením silných větrů nebo přenosem tepla díky relativně teplejší vodě z jiných oblastí.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz