Politika

Předseda Koruny České: "Zrušme republiku a obnovme monarchii!"

Rozčiluje vás neustálé politické hašteření? Štve vás prezident? Myslíte si, že parlament je jen "žvanírna"? Pak by vás mohly zaujmout změny, které navrhuje předseda politické strany Koruna Česká Petr Nohel. Webu TN.cz poskytl exkluzivní rozhovor!

Česko si dnes připomíná 99 let od vyhlášení samostatného československého státu, které znamenalo konec habsburské monarchie. Jsou ale lidé, kteří by si přáli České království obnovit.

Petr Nohel je předsedou Koruny České od roku 2014. Hlavním cílem této strany je obnova monarchie v českých zemích. Sami se řadí ke konzervativní pravici a podle Petra Nohela je většina členů křesťany. "Stavíme hodně na křesťanských základech a rádi bychom zamezili neustálému střídání vlád a politické nestabilitě," říká předseda. Toho chtějí dosáhnout právě návratem k monarchii.

Podle Petra Nohela máme sice horní a dolní komoru parlamentu, prakticky ale máme dvě komory dolní: "Ten Senát nehraje příliš jinou roli, je obsazován podobným způsobem jako sněmovna," říká předseda Koruny České a navrhuje obsazovat Senát tzv. virilními senátory, tedy například rektory univerzit, řediteli muzeí a galerií nebo významnými církevními hodnostáři. "Ti již svým současným výkonem povolání něco dokázali a teď tu svoji moudrost přenesou do té horní komory," vysvětluje Nohel.

Související obsah

V čele státu by podle Koruny České neměl být prezident, ale dědičný panovník podle nástupnického práva: "Dnešním následníkem trůnu je tedy Karel Habsburský, arcivévoda a princ, který je vnukem posledního českého krále," prozrazuje Nohel a zároveň vyvrací, že by se mu v současném státním zřízení žilo špatně: "Já jsem velice rád, že tady není komunismus. Jsem velice rád, že můžu žít v zemi, která je zatím relativně svobodná a kde mohu zatím otevřeně říkat svůj názor," říká monarchista.

Volený prezident je podle monarchistů vždy někomu vděčný a zavázaný. Sponzorovi, politické straně nebo nějaké skupině lidí, která ho například podpoří v kampani. U panovníka tento problém odpadá, ten je politicky nadstranický a nezávislý. "Navíc je monarchie levnější," argumentuje Nohel a přidává vysvětlení: "Panovníkovi a jeho rodině proplácíte jen náklady na reprezentaci. Není tam plat, nejsou tam náklady na volební místnosti, na placení volebních komisařů, na tisk volebních lístků, na platy bývalých prezidentů, které se neustále vrší dál a dál," vyjmenovává.

Změna k monarchii by podle Nohela neměla být násilná, ale postupná. On sám si uvědomuje, že je to běh na dlouhou trať, ale doufá, že například za deset let na tom bude jeho strana lépe než teď: "Radši budeme postupovat tímto tempem jistého zisku, než abychom teď vybudovali kampaň na dvou nebo třech laciných heslech, která osloví všechny, a v příštích volbách už o nás zase nikdo nebude vědět," popisuje strategii strany její předseda. Celý rozhovor si poslechněte ve videu v úvodu článku.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz