Madagaskar

Mor na Madagaskaru zabíjí stále více lidí, hrozí šíření mimo ostrov

Mor na Madagaskaru zabíjí stále více lidí, hrozí šíření mimo ostrov
Zdroj: Profimedia

Epidemie moru se na Madagaskaru šíří abnormální rychlostí. Hlášeno je doposud více než 680 nakažených a 57 lidí zákeřné nemoci již podlehlo. Odborníci se obávají, že by se nemoc mohla rozšířit i mimo Madagaskar.

Epidemie v malém měřítku jsou v této oblasti běžné. Letos se však nákaza objevila dříve, než je obvyklé a šíří se rychleji.

Zvlášť nebezpečný je plicní mor, který se rychle šíří ze člověka na člověka. Projevuje se jako těžký zápal plic a bez antibiotik a lékařské pomoci člověk za 12 až 24 hodin zemře.  Plicním morem je nakaženo až 474 lidí.

Dalších 156 lidí bylo nakaženo dýmějovým morem. Ten je šířen bakterií Yersinia pestis, kterou nejčastěji přenášejí blechy nebo krysy. Způsobuje otok uzlin, horečku a kašel. Léčí se rovněž antibiotiky.

Ojediněle se objevuje i septický mor. Tím se na Madagaskaru nakazil doposud jeden člověk. Nákaza se šíří krevním oběhem a způsobuje krvácení a odumírání tkání. Kůže kvůli tomu zčerná.

Související obsah

Vláda nařídila dezinfekci škol a veřejných míst, aby vyhubila hmyz, který nemoc dále šíří. V hlavním městě čekají u nemocnic lidé v maskách. Většinou na antibiotika nebo prevenci. Dále se uzavřely školy a byl vydán zákaz shromažďování.

Světová zdravotnická organizace bere situaci na Madagaskaru velmi vážně. Na letištích a v přístavech jsou lékaři, kteří cestujícím měří teplotu. Mají zabránit rozšíření nemoci mimo zemi. Cestování na ostrov se nedoporučuje. "Nakažení jsou většinou příliš nemocní na to,aby mohli cestovat. Ze všech sil se snažíme zabránit, aby se nemoc rozšířila mimo ostrov," uvedla doktorka Bauschová z Červeného kříže pro CNN.

kik, TN.cz

K tématu Madagaskar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz