Peníze

Jak vznikly peníze a půjčky? Poznejte tuhle zajímavou historii

Jak vznikly peníze a půjčky? Poznejte tuhle zajímavou historii
Historie peněz

Peníze, jak je známe dnes, lidé dříve neznali. K přežití jim stačilo měnit určité zboží za jiné. To ví ze školy každý. Byla v tom však jedna nevýhoda – zvířata se dala špatně dělit, když jste chtěli koupit třeba jen pár vajec.

Od výměnného obchodu – tzv. barteru – tak bylo potřeba ustoupit, ačkoliv částečně funguje dodnes. Slované začali následně jako platidlo využívat plátno, které se dalo rozstříhat. Různé velikosti měly rozdílnou hodnotu. Od plátna je také odvozeno slovo platit. Ani plátno však nestačilo, a tak nastoupily kovy, které byly vzácné, trvanlivé a daly odvážit na přesnou hodnotu.

Středověk byl ale politicky nestabilní, a tak měny vznikaly a zase zanikaly. Na našem území se razily třeba denáry, groše (cca 1 groš stála 1 slepice), tolary či krejcary. První bankovky se u nás objevily za vlády Marie Terezie. Postupně přestaly být kryty kovem, od 19. století byly částečně nahrazeny virtuálními penězi na bankovním účtu.

S penězi úzce souvisejí i půjčky, které doprovázejí lidstvo od nepaměti. Sloužily třeba k placení daní nebo k nastartování podnikání. Většina náboženství však měla půjčování peněz za úrok zakázané. Židé ale tvořili výjimku, a tak postupně rostlo jejich bohatství.

V 16. století se úroky pohybovaly mezi 10 a 35 %. Přesto se však našli lidé, kteří půjčovali klidně i za 100 %. Hrozily za to velmi přísné tresty, které už dnes s moderním právem zmizely. Spojení „nekřesťanský úrok“ se ale zachovalo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz