Katalánsko

Půl milionu Katalánců vyšlo do ulic! Protestují za nezávislost

Půl milionu Katalánců vyšlo do ulic! Protestují za nezávislost
Zdroj: ČTK

Krize v Katalánsku se vyhrocuje. Španělská vláda oznámila, že omezí katalánskou autonomii. Madrid sesadí katalánského premiéra i tamní regionální vládu a vyhlásí nové volby. Katalánští separatisté to označují za státní převrat a nástup totalitarismu.

Ulice Barcelony zaplavily statisíce lidí. Nesouhlasí s bezprecedentním krokem španělské vlády. Ta chce poprvé v historii aktivovat článek 155 ústavy a omezit katalánskou autonomii.

"Vláda byla k aktivování článku 155 ústavy donucena. Není to naše přání, ani záměr. Nikdy jsme to nechtěli," prohlásil španělský premiér Mariano Rajoy. "Nemůžeme ignorovat, že je porušován zákon, že se ho někdo snaží měnit podle svých záměrů. Proto chceme článek 155 aktivovat," dodal.

Madrid převezme pravomoci katalánského parlamentu. Sesadí i premiéra Puigdemonta a spolu s ním další separatistické politiky, kteří porušují zákon. Článek 155 dovoluje, aby Katalánsko už nemohlo řídit ani své finance, ani policii.

Všechny kroky musí ještě posvětit senát. Ten ovládají vládní lidovci a očekává se, že Rajoyův návrh hladce projde. "Návrhem se budeme zabývat v pátek. Bude to složité a jednání potrvá nejméně pět až šest hodin," sdělil místopředseda senátu Pedro Sanz.

Vláda chce také v Katalánsku vyhlásit nové volby. Konat by se měly do šesti měsíců. Katalánsko tak bude zřejmě čelit další vlně nekončících protestů.

"Dlouho jsem byla nestranná a na demonstrace většinou nechodím. Teď už ale nemůžu mlčet a tiše zůstat doma," osvětlila své důvody Rosa z Barcelony. Rajoy své kroky hájí, cílem má být obnova ústavního pořádku.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz