Telefonování

První město zakázalo chodcům koukat na mobil. ANKETA

První město zakázalo chodcům koukat na mobil. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Americké Honolulu se stalo prvním městem na světě, které má ve vyhlášce zanesený zákaz koukat za chůze na mobilní telefon. Těm, kteří by třeba psali SMS zprávu a zároveň u toho přecházeli silnici, hrozí pokuty v řádech stokorun.

Vyhlášku schválili zastupitelé už v červenci. Platí od středy 25. října. Těm, které strážníci chytnou na ulici, jak při přecházejí silnice SMSkují nebo jinak manipulují s mobilním telefonem či jiným elektronickým zařízením, hrozí pokuty v přepočtu v rozmezí 330 a 760 korun. Opakovaným hříšníkům pak hrozí pokuta až ve výši 2150 korun.

Radní v Honolulu vysvětlují přijetí vyhlášky vysokým počtem chodců, kteří jsou každoročně sraženi na přechodu, když nedávají pozor a místo na cestu koukají na mobilní telefon.

Platí jediná výjimka, kdy mohou chodci koukat na mobilní telefon, když přecházejí silnici - když vytáčí číslo na tísňovou linku. Telefonování za chůze je stále povoleno a to i při přecházení silnice.

"Je to opravdu přelomové opatření, které zvedá laťku pro bezpečnost," řekl podle listu NY Times radní Brandon Elefante, který vyhlášku navrhl. Podle něj jsou chodci spoluodpovědní za svojí bezpečnost.

Související obsah

Ve Spojených státech vloni stoupl počet sražených chodců o 9 %. Na ulicích zemřelo téměř 6 tisíc chodců, což je nejvíce od roku 1990.

I jiná města bojují s chodci, kteří koukají na telefony. Zatím ale nikdo nezvolil tak represivní přístup. Místo toho města, kupříkladu německý Augsburg nebo německý Bodegraven, instalují na chodníky speciální LED pásky, aby chodci měli signály semaforů v zorném poli.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz