Zajímavosti

Co skrývá bývalý Stalinův pomník? Podívejte se do podzemí!

Napadlo vás někdy, jak to vypadá v prostoru pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné? Redakce TN.cz měla jedinečnou možnost se do rozlehlého podzemí podívat. A stojí to za to!

Do prostoru pod bývalým pomníkem sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina se vchází poměrně nenápadnými dveřmi na boku rozlehlého piedestalu. Uvnitř vás ihned pohltí tma a rozlehlý prostor rozdělený stovkami podpěrných betonových sloupů. Beton tu ostatně dominuje takřka všude.

V obrovském prázdném prostoru se nachází také část suti z původního monumentálního sousoší. Zbytek skončil údajně ve slepém ramenu Vltavy u Rohanského ostrova, část si ale také rozebrali Pražané a možná tak dodnes zdobí některé domácnosti.

Po sametové revoluci v těchto prostorách krátce sídlil rockový klub, poté odsud dokonce vysílala první soukromá rozhlasová stanice. Od té doby je ale prostor prázdný a chátrá. Změny samozřejmě za dlouhá desetiletí proběhly i na povrchu. Původní Stalinův pomník, kterému někteří říkali posměšně "Fronta na maso", vydržel na svém místě pouhých sedm let, tedy do roku 1962.

Od roku 1991 pak na podstavci stojí pohyblivý metronom od sochaře Vratislava Karla Nováka. "Stalin", jak se bývalému pomníku a přilehlému okolí mezi Pražany lidově říká, se stal oblíbeným odpočinkovým místem mladých. Za pěkných letních dní je doslova obsypaný skateboardisty a bruslaři nebo hipstery, kteří přišli na pivo k místnímu stánku.

Související obsah

Ale zpět do podzemí. V blízké době se totiž tento unikátní prostor otevře konečně i veřejnosti. U příležitosti oslav 100. výročí založení naší republiky se zde uskuteční velká moderní a také multimediální výstava připomínající události 20. století z pohledu pamětníků řady zlomových momentů. "Je to prostor, který je naprosto unikátní. Jednak tím, jak je obrovský, ale zároveň i jakou atmosféru vzbuzuje. Je to místo, které je také úžasné akusticky a také tím, že umožňuje projekce," vysvětluje volbu tohoto zatím pro výstavu neobvyklého místa ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

"My bychom chtěli, aby návštěvník symbolicky prošel takovým koridorem, tedy tímto bunkrem, přenesl se do 20. století a prošel tak dějiny totalitních režimů tohoto národa," popisuje záměr výstavy Mikuláš Kroupa. Výstava se otevře v říjnu roku 2018 a potrvá víc než půl roku. Pak se ale unikátní místo očím veřejnosti zase uzavře. Současný stav bunkru totiž nedovoluje jeho dlouhodobý provoz a o způsobu využití do budoucna tak zatím není jasno.

Jako muzeum totalitních režimů ale nejspíš podzemní prostory bývalého Stalinova pomníku sloužit nebudou: "Tento prostor je sice velký a nádherný, ale technicky velmi komplikovaný. Jednak je před velkou rekonstrukcí a jednak je to prostor, který se nachází v nádherném parku na Letné a muzeum by mohlo ten park narušovat, protože k takovému muzeu patří i poměrně náročný provoz," vysvětluje Kroupa.

TN.cz/Jakub Deml

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz