Tomio Okamura

Okamura varuje: Babiš a Zeman tu mohou vládnout i bez Sněmovny

Andrej Babiš může vládnout klidně i měsíce bez toho, aby jeho vláda dostala důvěru Poslanecké sněmovny. Tento scénář nastínil na tiskové konferenci po jednání s ČSSD předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Záležet bude na tom, jestli se poslancům podaří domluvit uspořádání Sněmovny a jestli by v takovém případě Babiše podržel prezident Zeman.

Vyjednávací týmy v těchto dnech primárně řeší budoucí uspořádání Sněmovny. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura naznačil, proč je to tak důležité.

"V okamžiku, že by proběhla schůze Poslanecké sněmovny, se otevírá další varianta. Otevírá to mantinely pro vládu, která by svým způsobem měla i delší časový prostor pro to, aby vládla bez důvěry Poslanecké sněmovny," varuje Okamura.

Pokud poslanci ukončí první schůzi, na které ustanoví výbory a zvolí vedení dolní komory, bude muset vláda Bohuslava Sobotky podat demisi. Prezident Zeman pak může jmenovat novou vládu, kterou by měl podle Zemanových předcházejících vyjádření sestavit Andrej Babiš. To, jestli se Babišova vláda chopí moci, mají podle šéfa SPD poslanci v rukou jen do chvíle, než ukončí ustanovující schůzi.

"Prezident republiky začne hrát dost velkou roli. V tom okamžiku, kdy by proběhla a byla ukončena schůze Poslanecké sněmovny, tak Andrej Babiš může navrhnout ministry, ta vláda může být jmenována a v celkem dlouhém horizontu a bez důvěry Sněmovny může vládnout a sednout si na ta ministerstva," uvedl Okamura.

Související obsah

Podle Okamury záleží na domluvě Babiše s prezidentem. "Může dojít k různým variantám, zvlášť, když bude prezident Zeman s Andrejem Babišem domluven. Pokud bude první schůze ukončena, ztrácí Sněmovna jakoukoliv šanci zabránit tomu, aby se hnutí ANO ujalo samo po dohodě s prezidentem vlády. Může to být třeba výměnou za to, že v té vládě budou lidé od prezidenta republiky, aby v kooperaci došlo k nějaké vládě," spekuluje předseda čtvrté nejsilnější strany.

Parlament by neměl v podstatě žádný nástroj, jak by proti vládě v demisi zakročil, vyjma toho, že by si Sněmovna ústavní většinou 120 poslanců odhlasovala své rozpuštění a vypsání předčasných voleb jako po pádu Nečasovy vlády. Okamura naznačil, že kdyby předčasné volby byly příští rok spolu s komunálními volbami, mohla by být po celou dobu u moci Babišova menšinová vláda.

Související obsah

Tak už vládli Topolánek a Rusnok

Nebyl by to bezprecedentní krok. V roce 2006 skončily volby patem. Vítězná ODS měla s KDU-ČSL a Stranou zelených ve Sněmovně 100 mandátů. ČSSD s komunisty taktéž 100 mandátů. Volby byly 2. a 3. června 2006. Až v polovině srpna se podařilo stranám se dohodnout na předsedovi Sněmovny, vláda Jiřího Paroubka podala demisi a prezident Klaus pověřil sestavením nové vlády šéfa ODS Mirka Topolánka.

Jeho menšinovou vládu složenou ze zástupců ODS a nestraníků jmenoval Klaus 4. září. O měsíc později požádala o důvěru, kterou nedostala a tak 11. října podala demisi.

V demisi vládla až do 9. ledna 2007, než se Topolánkovi podařilo sestavit vládu se zástupců ODS, KDU-ČSL a Zelených, kterou svou neúčastní při hlasování o důvěře de facto podpořili poslanci za ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Podobná situace pak nastala po pádu Nečasovy vlády, když Zeman jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka, jeho vláda 7. srpna 2013 nedostala důvěru, ministři ale zůstali ve funkcích až do 29. ledna 2014, kdy je nahradil koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL, který vzešel z předčasných voleb v říjnu 2013.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz