Domácí

Lékařka si nechala platit dvakrát. Od pacientů a pak od pojišťovny

Lékařka si nechala platit dvakrát. Od pacientů a pak od pojišťovny
Zdroj: Thinkstockphotos

Na redakci TN.cz se obrátila žena, která u své obvodní lékařky zjistila naprosto šokující věc. Její dětská doktorka si totiž účtuje poplatek od pacientů i za úkony, které jí plně hradí zdravotní pojišťovna. Jak je to možné?

Žena, jejíž identitu známe, ale z pochopitelných důvodů jí nechceme prozrazovat, navštěvuje se svým synem praktickou lékařku pro děti, dorost a dospělé MUDr. Marii Řehákovou, která sídlí na poliklinice v ulici Pod Marjánkou na Praze 6. Když byl ale její syn nedávno nemocný, po jeho babičce chtěla lékařka stokorunový poplatek za vyšetření hladiny C-reaktivního proteinu (CRP) v krvi, tedy za standardní odběr krve.

Žena pochopitelně poplatek za svého vnuka zaplatila. Když se ale pacientova matka o pár dní později za lékařkou zastavila, aby jí za poplatek doktorka vystavila doklad, nestačila se divit. Lékařka Marie Řeháková jí sdělila, že sice úkon je proplácen zdravotní pojišťovnou, ale že poplatek vybírá na provoz stroje, který k úkonu musela zakoupit: "Ten přístroj je drahý a já na něm musím každoročně dělat revizi," obhajuje se lékařka.

Poškozená žena nenechala nic náhodě a celý rozhovor s lékařkou si potají nahrála a naší redakci ho poskytla. "Když do toho vybavení investujete, tak to musíte dostat nějak zpátky," vysvětluje na nahrávce lékařka Řeháková. Že se ale nejedná o úhradu zdravotního úkonu, ale o příspěvek na pořízení a údržbu přístroje, pacienti samozřejmě nevědí.

Související obsah

Že je úkon plně hrazen, nám potvrdil i tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, u které je chlapec pojištěn: "Vyšetření CRP pojišťovna hradí a pacient za něj nic neplatí, ať je provedeno přímo lékařem v ordinaci, nebo v externí laboratoři. Požadovat po pacientovi platbu by lékař mohl pouze v případě, že k vyšetření CRP neshledává žádný zdravotní důvod, ale pacient na něm trvá," sdělil Oldřich Tichý. A to v tomto případě rozhodně splněno nebylo. Naopak lékařka prý podle poškozené ženy sama na vyšetření CRP trvala.

Zažili jste podobný případ? Napište nám o tom na email zpravy@nova.cz. Děkujeme.

Po naléhání poškozené ženy, proč tedy lékařka poplatek za odběr krve vybírá, jí bylo v ordinaci sděleno, že pokud příště nebude chtít nic platit, tak stačí říct a pošlou ji do laboratoře. Takové vysvětlení ale pochopitelně poškozené nestačilo. "Víte co, já už to s vámi nebudu řešit, protože vy tady pořád melete něco svého," ukončuje hovor s matkou malého pacienta lékařka. A podobně sdílná byla i k nám. Navštívili jsme ji v jejích ordinačních hodinách, sestra nám však sdělila, že se s námi paní doktorka nehodlá vůbec bavit a velmi rychle se s námi rozloučila.

Nad jednáním lékařky se poškozená žena neustále podivuje a obrátila se s problémem již i na Českou lékařskou komoru: "Mrzí mě to. Opravdu jsem věřila, že mi bude řečeno něco jiného. Že těch sto korun je třeba nějaký poplatek, ale ne na to, že má paní doktorka drahý stroj a potřebuje ho zaplatit," říká zklamaně poškozená paní. A s poplatkem se nejspíše nesetkáte jen u této konkrétní lékařky. Jak vyplývá z diskuzí na internetu, za odběr krve si připlatíte často i jinde.

Nakonec se do případu po urgenci vložila i Všeobecná zdravotní pojišťovna, která paní posala email v tomto znění: "Vážená paní, MUDr. Řehákovou jsme kontaktovali a paní doktorka Vám 100 korun vrátí. Prosím, zkontaktujte se s ní. Toto si již musíte dohodnout mezi sebou."

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz