Jednání

Zeman Piráty nepřesvědčil, do vlády nejdou. Přinesli mu dárek

Prezident Miloš Zeman si do Lán pozval další parlamentní stranu. Tentokrát jednal se zástupci Pirátů Ivanem Bartošem a Jakubem Michálkem. Kromě povolební situace stihli probrat i současné kauzy, historii strany nebo diferenciální rovnice.

Prezident v úterý pověřil předsedu vítězného hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. I nadále ale pokračuje ve schůzkách s předsedy parlamentních stran, na čtvrtek si pozval šéfa České pirátské strany, která ve volbách skončila na třetím místě.

Zeman už dříve prohlásil, že by Piráti měli vládnout s hnutím ANO a využít svých odborných znalostí. "To bylo samozřejmě první otázkou, pan prezident zopakoval vizi, aby se Piráti účastnili vlády Andreje Babiše. My jsme mu vysvětlili náš postoj, nijak na nás netlačil," uvedl po jednání předseda strany Bartoš.

Zároveň Zemana obdivoval, že si podrobně nastudoval volební program Pirátů. "V některých věcech jsme se shodli, v dalších ne. Já sám jsem byl překvapen, jaký má pan prezident přehled o současné politické situaci," doplnil Bartoš.

Řeč přišla i na současné kauzy, ve kterých se Piráti angažují - včetně kauzy Opencard nebo OKD. Bartoš s Michálkem také prezidentovi představili, jak jejich strana dosud fungovala, co zvládli a kam naopak chtějí směřovat dál.

Související obsah

"Padl také dotaz na možnost předčasných voleb. To bychom samozřejmě nevítali, protože je to zatěžující. Zároveň ale kdyby byla patová situace, že by dokola fungovala vláda odborníků, to také není vhodné, Českou republiku má vést vláda, která má důvěru," sdělil Bartoš postoj Pirátů.

Na závěr doplnil, že Zemanovi přinesli dárek. "Byl to e-book, na kterém je nahraná naše kniha Všichni nekradou i náš program. Pan prezident ale oboje četl, i když v papírové podobě, která je mu milejší," popsal Bartoš.

Ve středu se Zeman na lánském zámku sešel se zástupci ODS. Předseda strany Petr Fiala a místopředsedkyně Alexandra Udženija vyjádřili svůj nesouhlas s pověřením Babiše k jednání o vládě. "Měl by být jmenován premiérem pouze ten, kdo je schopen deklarovat, že má za sebou potřebnou většinu v parlamentu," uvedl poté Fiala.

epa, TN.cz

K tématu Jednání

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz