Mandát

Letectví, práva i odchod z ČR: Co budou dělat poslanci "odpadlíci"?

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebo lídr pražské kandidátky KSČM Marta Semelová - každý z jiné strany, ale společné mají to, že musejí po volbách opustit poslanecké lavice. Někteří mají o dalším působení jasno, jiní vůbec netuší, co budou dělat. Další změní svůj život od základu.

Z dvou stovek dosavadních poslanců se ve volbách rozhodlo obhájit svůj mandát jen 149 z nich. Jenže pouze polovina (76 z nich) se do Sněmovny dostala znovu. Zbývající poslanci si tak budou muset hledat práci. A jsou mezi nimi i zvučná jména.

"Do faktického ukončení činnosti stávající vlády se budu snažit o zodpovědné plnění úkolů, které z pozice člena vlády vyplývají. Další budoucnost se bude postupně krystalizovat. Některé impulsy přicházejí, ale prozatím si je ponechám pro sebe,“ řekl třeba ministr kultury Daniel Herman.

Odpověď na otázku, co bude po neúspěšné obhajobě poslaneckého křesla dělat, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová dát nechtěla. Od roku 2004 působila ve státní správě a je tak otázkou, zda se do ní opět vrátí, stále je ale zastupitelkou Prahy 2.

Související obsah

A příliš sdílná nebyla ani lídryně pražské komunistické strany Marta Semelová. "Děkuji, ale nebudu se vyjadřovat," řekla pouze. Semelová působila ve Sněmovně od roku 2010, předtím učila na základní škole na Praze 12 - za katedru se ale podle vyjádření vedení školy už nevrátí.

Související obsah

To jiní odpadlíci nenechali nic náhodě - třeba sociální demokrat Antonín Seďa. "Plány jsou takové, že už jsem zaměstnán. Vrátil jsem se k letectví," přiznal. A jasno má i Martin Plíšek z TOP 09. "Já se chci dál věnovat oblasti práva a legislativy. Vedle toho také jednám se dvěmi vysokými školami o možnosti vyučovat studenty," sdělil.

A pro opravdu zajímavý odchod se rozhodl i nestraník, který vedl ve Středočeském kraji kandidátku lidovců Ivan Gabal - zřejmě totiž opustí nejen Sněmovnu, ale částečně i republiku - přemýšlí o cestě do Afriky. Jeho žena totiž působí jako velvyslankyně Evropské unie v Namibii.

lud/ Nikol Slancová, TN.cz

K tématu Mandát

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz