Vichřice

Už je to šest dnů od vichřice, lidé v Provodíně jsou ale dál bez proudu!

Po nedělním řádění vichřice (tedy už šestý den) jsou stále někteří obyvatelé Provodína u České Lípy bez elektřiny - a to i přesto, že energetici zrušili vyhlášené kalamitní stavy v noci na středu. Opakované hlášení poruchy nepomohlo, energetici si jejich obec spletli s jinou.

Šestý den se někteří obyvatelé Provodína na Českolipsku vyrovnávají s následky nedělní vichřice. Příprava jídla je náročná, kvůli elektrickému čerpadlu ve studni si navíc nenapustí ani vodu a večery tráví při svitu svíček.

"Nespláchneme záchod, nevyčistíme si zuby, veškerá ranní hygiena je prostě 1,5 litr petka, to nám musí stačit. Nevypereme, neuvařím, neohřeju dětem oběd, je to strašný," promluvila o následních paní Jakešová.

Se dvěma malými dětmi je situace pro rodinu obzvlášť náročná. Vodu kupují v obchodě nebo přenášejí od přátel. Spát chodí takzvaně se slepicemi, aby si děti nekazily oči. "Večerní zábava? Jdeme v půl deváté spát. Po čtvrté hodině se začne stmívat a už je to špatné," dodala.

Související obsah

Jakešovi, stejně jako jejich sousedé, nejsou bez tepla. V domech mají krby nebo krbová kamna. I přesto ale týden bez elektřiny hodnotí jako velmi náročný. "Je to opravdu nepříjemné. Člověk si ani neuvědomuje, co elektrika pro člověka znamená," řekl pan Novotný.

Obyvatelé Provodína jsou bez elektřiny kvůli dvojici spadlých sloupů a strženému elektrickému vedení. Podle vesničanů se sem za celou dobu nikdo nepřijel podívat. Pokud není vyhlášen kalamitní stav, musejí přitom energetici závadu odstranit do 18 hodin. V tomto případě ale mělo dojít k chybě.

"Došlo k zaměnění obcí s podobným názvem a poruchové čety byly vyslány do jiné obce. Jednalo se o obec Provodov, kde jsme kalamitu také řešili. Chtěli bychom se obyvatelům v dotčené lokalitě velmi omluvit," prohlásila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Martin Kočárek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz