Kandidát

Začala kontrola prezidentských kandidatur. Podpisy ověřuje 50 lidí

Ministerstvo vnitra začalo kontrolovat petiční archy a kandidátní listiny uchazečů o křeslo na Pražském hradě. Tisíce podpisů bude denně ověřovat padesátka zaměstnanců.

Na ministerstvo dorazilo celkem dvacet přihlášek ke kandidatuře na prezidenta. Jenže jedna z nich nebyla doručena včas. Konkrétní jména nechce zatím ministerstvo vnitra prozrazovat.

Ví se ale, že je mezi nimi například současný prezident Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, lékař Marek Hilšer nebo také bývalý premiér Mirek Topolánek.

Je možné, že někteří z uchazečů budou z kandidatury vyřazeni z toho důvodu, že jim chybí dostatečný počet podpisů nebo podpora zákonodárců.

U kandidátů, kteří odevzdali podporu deseti senátorů nebo dvaceti poslanců, se budou kontrolovat všechny podpisy. U těch, kteří odevzdali nejméně 50 000 podpisů od občanů, bude ministerstvo kontrolovat náhodných 8 500 jmen.

Pokud u nich bude chybovost menší než 3 %, tak chybná jména z celkového počtu podpisů odečte. V případě, že to bude přes 3 %, vybere se ke kontrole dalších 8 500 jmen, pak se opět v případě chybovosti pod 3 % odečtou chybné podpisy z obou měření. A pokud by i druhý vzorek měl chybovost nad 3 %, tak se z obou měření udělá procentní průměr, a ten se od celkového počtu podpisů odečte. Kandidát pak zůstane ve hře, jen pokud stále bude mít více než 50 000 podpisů.

Související obsah

Výsledek kontroly ministerstva vnitra by měl být známý 24. listopadu. První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna příštího roku. 

mom/Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz