Víkend

Devadesát milionů tun jídla lidé vyhodí! Banka má snížit plýtvání

Vyhodíte občas nějaké jídlo? Nejste sami, dělají to tak tři čtvrtiny Čechů. V Evropské unii každý ročně vyhodí 179 kilogramů potravin! Na vině jsou jak domácnosti, tak prodejci. I když to na první pohled vypadá, že jídla máme dostatek, počet hladovějících roste. Částečným řešením mohou být potravinové banky. Jak vypadá taková cesta potraviny z regálu až ke klientům, zjišťoval redaktor magazínu Víkend Daniel Brabec.

Devadesát milionu tun jídla! Pro většinu z nás asi nepředstavitelný počet. Přesně takové množství potravin se ročně vyhodí v zemích Evropské unie. Statistiky mluví jasně - v odpadkových koších končí přes čtyřicet procent nakoupených potravin.

Související obsah


Hlavním viníkem jsou domácnosti, pozadu ale nezůstávají ani obchodní řetězce. I ty nestíhají prodat vše. Některé už začaly takové přebytky předávat potravinovým bankám. Řada jich to dělá dobrovolně, od příštího roku už to bude povinnost.

V České republice máme 14 potravinových bank, přes které ročně projde tisíce tun potravin!  Banky tak pomáhají nejen potřebným, ale zamezují také obřímu plýtvání.

Související obsah


Problém vyhazování potravin neřeší jen u nás. Na originální způsob přišli v Dánsku. Funguje tu supermarket s prošlým jídlem! Na první pohled se neliší od těch standardních, má ale výrazně nejnižší ceny v Kodani. Díky tomuto ale i dalším opatřením dokázalo Dánsko snížit množství potravinového odpadu o 25 procent.

S plýtváním bojují i v sousedním Německu. V Berlíně nedávno například spustili mobilní aplikaci, která za zlomek ceny nabízí pokrmy, které se v daný den neprodají.

TN.cz/vem

K tématu Víkend

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz