ISIS

Islámský stát popravoval u letecké základny. Našli hroby s 400 těly

Masové hroby se stovkami těl civilistů se našly poblíž iráckého města Havídža. Jde nejspíš o oběti teroristů z Islámského státu, kteří ještě začátkem října oblast ovládali.

O nálezu informovali úřady místní obyvatelé, kteří byli svědky poprav. Masové hroby objevili u letecké základny asi tři kilometry jihozápadně od Havídže. Na tiskové konferenci o tom promluvil guvernér severoirácké provincie Kirkúk Rakan Saíd.

"Stojíme na místě, kam nejméně 400 civilistů zatáhli, některé v červených kombinézách, a brutálně popravili bojovníci Islámského státu," citoval Saída zpravodajský portál CNN. Některá těla na sobě měla civilní oblečení, další uniformy.

Guvernér už o pohřebišti informoval iráckou vládu a komisi pro lidská práva. Forenzní technici, kriminalisté a lékaři se teď pokusí oběti identifikovat pomocí vzorků DNA. Nebude to ale lehké, islamisté místo používali jako popraviště několik let.

Související obsah

Havídžu obsadila teroristická organizace v roce 2013, poté dobyli téměř polovinu území Iráku. Na začátku října dobyly vládní jednotky region Kirkúk zpět a islamisty vytlačily až k hranici se Sýrií. I tam ale ISIS většinu území ztratil.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz