Nacionalismus

Evropu vyděsil pochod Poláků: "Čistá krev" skandovaly tisíce lidí!

Desetitisíce Poláků vyšly v sobotu do ulic Varšavy pod vlajkou nacionalistů. Demonstraci organizovala skupina radikálů, kteří požadují etnicky jednotné Polsko bez židů a muslimů. Dav skandoval různé rasistické pokřiky včetně "bílá Evropa" nebo "čistá krev".

Polsko si v sobotu připomínalo 99. výročí obnovení existence země. Do ulic Varšavy i dalších měst vyrazily statisíce lidí, většina chtěla jen v poklidu oslavit Den nezávislosti. Metropolí ale pochodovaly i tisíce rozzuřených Poláků, kteří vyděsili celou Evropu.

Z původně plánované akce, které se měly zúčastnit možná stovky neonacistů, se stala obrovská demonstrace. Pochodu se podle odhadů policie zúčastnilo asi 60 tisíc lidí, někteří dokonce přijeli z jiných zemí. Píše o tom portál Wall Street Journal.

Dav provolával rasistická a diskriminující hesla. Nad hlavami demonstrantů vlály vlajky s nacistickými a antisemitskými symboly, které se užívaly ve 30. letech. Nechyběl ani červený kouř z dýmovnic.

Heslem pochodu se stalo spojení "chceme Boha", které v červencovém proslovu použil americký prezident Donald Trump. Pochází ale ze staré polské náboženské písně, kterou si nacionalisté vykládají po svém.

Související obsah

Při pochodu desetitisíce lidí požadovaly etnicky "čisté" Polsko bez židů a muslimů. Mnoho demonstrantů prohlásilo, že k neonacistům ani rasistům nepatří, ale provolávaná hesla jim nevadí. "Je tu pár nacionalistů a fašistů. Jsem s tím v pohodě, jsem jen rád, že tu můžu být," řekl třeba Mateusz.

Většina protestujících byli mladí lidé. Jen málokdo se jim dokázal postavit, našli se ale i tací, kteří protestovali za práva lidí s jiným vyznáním. "Každý rok je to horší. Teď se opravdu bojíme," svěřil se Jakub, který stál opodál s plakátem "Jsme polští židé".

Policii se naštěstí podařilo nesmiřitelné tábory držet od sebe a došlo pouze k menším potyčkám. Nakonec policisté zadrželi "pouhých" 45 lidí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz