Masivní epidemie moru, která na Madagaskaru zabila minimálně 165 lidí a další dvě tisícovky nakazila, se šíří. Momentálně se nákazy obávajjí země pevninské Afriky, podle expertů existuje ovšem reálná možnost, že se smrtící nemoc rozšíří i do Evropy a Ameriky.
Dvě třetiny pacientů se přitom nakazily plicním morem, který se přenáší vzduchem a šíří se kašláním nebo slinami a může nakažené zabít do 24 hodin.
Madagaskarské úřady hovoří o tom, že epidemie je nejhorší za 50 let. A statistiky ukazují, že úmrtnost nakažených se za poslední tři dny zvýšila o 15 procent. Podle expertů tak epidemie dosáhla bodu zlomu a rozšíření nemoci se nyní obávají další africké země. Deset z nich vyhlásilo vysoký stupeň ohrožení, píše britský Daily Mail.
A to pořád není to nejhorší - vědci se děsí toho, že nemoc brzy zmutuje tak, že se stane v podstatě neléčitelnou. A jiní varují, že se mor z Afriky rozšíří i do Evropy a Ameriky, kde kvůli tomu, jak rychle se šíří, může nemoc ohrozit miliony lidí. Aktuální epidemie je přitom horší a víc smrtící než v jiných letech, kdy je nakažených maximálně několik stovek.
Související obsah
Profesor Paul Hunter z University of East Anglia varuje, že pokud se smrtící mor začne nekontrolovaně šířit, může se díky cestovatelům rozšířit opravdu velmi rychle - v řádu dnů, ne týdnů.