Jméno

Vybíráte jméno pro dítě? Tahle jsou tak šílená, že je raději zakázali

Vybíráte jméno pro dítě? Tahle jsou tak šílená, že je raději zakázali
Zdroj: Thinkstockphotos

Vybrat jméno pro dítě je jednou z nejodpovědnějších povinností každého rodiče. Člověka totiž jeho křestní jméno ve většině případů provází celý život. Někteří rodiče ale nemají soudnost a potom musejí zasáhnout úřady.

Zatímco v některých zemích mají rodiče při výběru jména pro svou ratolest absolutní svobodu, v jiných zemích jsou určitá jména zcela zakázána. Dělají to s ohledem na dítě, které by si s podobným jménem mohlo hodně vytrpět.

Například v Dánsku nesmíte dítě pojmenovat Anus nebo Monkey (v překladu Opice). Ve Francii zase příliš neholdují jménům, která odkazují k jídlům, zakázána je například Nutella nebo Strawberry (Jahoda). A v Německu zase nestrpí, aby se miminko jmenovalo Adolf Hitler, to ale není až takové překvapení.

Související obsah

Kuriózní případ řešili ve Švédsku. V roce 1996 se tady pokusili rodiče pojmenovat své dítě Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116. Podle nich se mělo vyslovovat Albin a mělo být protestem proti švédským zákonům o pojmenování dětí. Ty vyžadují odmítnutí zápisu jména, které může být považováno za urážlivé či nevhodné. Rodiče dostali pokutu 5000 švédských korun, protože nesplnili povinnost registrovat jméno dítěte do jeho pátých narozenin.

V Česku sice žádný seznam zakázaných jmen neexistuje, na určitá omezení se ale rodiče při výběru připravit musejí. "Zákon o matrikách, jménu a příjmení říká, za jakých podmínek se změna jména nepovolí. Existuje Rejstřík základních podob českých i cizojazyčných jmen, která lze zapsat. Pokud tam jméno není uvedeno, je nutné jeho existenci doložit posudkem soudního znalce," vysvětlila matrikářka Hana Čepelová.

Zákon zakazuje zapsat jména zkomolená, zdrobnělá (Monička) nebo domácká (Kuba). Nesmějí být použita jména neosobní, názvy věcí ani cizojazyčné výrazy, pokud nejsou jako jména používány. Výjimkou jsou některé názvy rostlin – například Jiřina nebo Růžena. Křestním jménem nesmí být příjmení a chlapec nesmí dostat dívčí jméno a naopak.

Související obsah

Rodiče naopak mohou pro svého potomka zvolit anglický ekvivalent českého jména – například Jan resp. John. Dítě může dostat i dvě křestní jména, mohou být dokonce zkombinována dvě jména různého původu (pokud je jeden z rodičů z jiného státu).

Vytvářet nová jména zákon nepovoluje, stále častěji se ale lidé vrací ke starým jménům, přejímají jména z cizích jazyků a dovolena jsou také domácká jména, která už ztratila citový příznak – například Magda nebo Mirek. Na webu babyonline.cz to vysvětluje autorka knihy 'Jak se bude vaše dítě jmenovat' Miloslava Knappová.

ČTĚTE TAKÉ:

Na Pardubicku se narodilo dítě s nejšílenějším jménem! To vám hlava nepobere

Chlapeček se narodil přesně na Halloween. Jeho JMÉNO je opravdu děsivé!

Nejoblíbenější jméno pro holčičky? Vládne 25 zemím a boduje i v ČeskU

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Jméno

Důležité Události

Píše se na Deník.cz