Elektromobil

Pořiďte si elektromobil, ušetříte!

Pořiďte si elektromobil, ušetříte!

Elektromobily již dávno nejsou jen hudbou budoucnosti ani výsadou nejbohatších. Dosáhnou na ně i obyčejní lidé.

Již žádný velký světový autosalon se dnes neobejde bez představení zbrusu nového elektromobilu. Auta na elektrický pohon už totiž nejsou doménou jen několika úzce specializovaných firem, ale nabíjení aut ze zásuvky přijaly za své už téměř všechny tradiční automobilky. Ať je tedy vaším favoritem německé BMW, nebo japonský Nissan, buďte si jistí, že elektromobil mají v nabídce.

Na elektromobily si pomalu začínáme zvykat i v Česku. A není se čemu divit, jejich majitelé totiž výrazně ušetří. Zatímco u standardních „benzíňáků“ vás 100 km vyjde zhruba na 250 Kč, u elektromobilů ujedete stejnou vzdálenost za 30 korun, tedy skoro desetkrát méně.


I v sousedním Německu trhají prodeje elektromobilů rekordy. Jen v minulém měsíci zde bylo prodáno přes 5000 aut, která se dobíjejí ze zásuvky. To představuje téměř 2 % ze všech prodaných vozů. A podle odhadů agentury Inside EVs, která se monitorováním elektromobilů zabývá, má toto číslo s každým měsícem podstatně narůstat.


Související obsah


A kolik takové auto stojí? Pryč jsou ty doby, kdy jste za elektrovůz museli dát několik milionů. Nejlevnější modely (momentálně je jím e-Up! od Volkswagenu) stojí něco málo přes půl milionu Kč, ale i prémiové značky, jako třeba Tesla, začínají pomalu zlevňovat. Její nový Model 3 (příchod na český trh se očekává v příštím roce) by se měl pohybovat kolem 750 000 Kč.


Budoucí uživatele nejčastěji zajímá dojezdová vzdálenost zvažovaného vozu. Ty nejdostupnější modely mají dojezd 120 km, jejich vyspělejší bratříčci pak ujedou na jedno nabití klidně i 500 km. Dobrou zprávou je, že s rostoucí popularitou elektromobilů u nás roste i počet nabíjecích stanic. Auto si tak již brzy klidně dobijete na parkovišti, zatímco si odskočíte nakoupit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz