Bydlení

Slováci staví bydlení budoucnosti. Eko domky mají tvar vajíčka

Ekologie začíná být čím dál tím více diskutovaným tématem. Toho využívají architekti po celém světě, nyní už i na Slovensku. Slováci budují Ecocapsule - nevšední mini bydlení, které má zaoblené tvary a nejvíce připomíná vejce.

Architekti pracují na projektu už několik let. Ekologický domek je bohatě vybavený - vejce obsahuje ty nejmodernější technologie. Střechu pokrývá solární panel. V případě horšího počasí elektřinu vyrobí větrná turbína. Energie se ukládá do velkokapacitní baterie.

Dešťovou vodu je možné zachytávat do nádob. Tam se pročistí přes vodní filtry. Topení je v domku zabudováno v podlahách. Celý dům je vybaven bezdrátovým připojením na internet. V interiéru je rozkládací postel, malá kuchyně, jídelní koutek, sprcha a malé ukládací prostory.

 

Finální verze mini domku se teď dostane do  výroby. První série bude však omezena počtem kusů, "vajíčka" se budou vyrábět postupně. Prvních padesát kupců si bude moct originální bydlení užívat už koncem roku.

Související obsah

Domek je finančně náročnější – pořizovací cena je 80 tisíc eur, tedy více než dva miliony korun. O originální bydlení už projevilo zájem více než 400 zákazníků. Firma tak zřejmě nebude mít problém vyrobené kusy prodat.

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz