Domácí

Neplatíte vzácnými bankovkami? Raději si to zkontrolujte

Neplatíte vzácnými bankovkami? Raději si to zkontrolujte
Zdroj: Profimedia

Stejně jako je mezi mincemi několik skutečně vzácných kusů, stejná situace panuje i u bankovek. Zatímco papírové dvacetikoruny a padesátikoruny pomalu mizí z povědomí, skutečně zajímavé kousky vám můžou procházet rukama denně bez povšimnutí.

Právě v letošním roce měli lidé poslední možnost měnit papírové padesátikoruny za kovové. Poslední den, kdy se dalo touto bankovkou normálně platit, byl 31. březen 2011. Česká národní banka (ČNB) rozhodla o zrušení papírové padesátikoruny kvůli její životnosti. Stejný osud potkal i papírovou dvacetikorunu.

Pár dní před lhůtou pro výměnu padesátikorun přitom bylo podle ČNB v oběhu kolem 10 milionů kusů, pokud tedy není ve výrazně dobrém stavu, nebude její cena nijak vysoká. Na aukčních portálech se dokonce papírové padesátikoruny pohybují pod nominální hodnotou.

Rozdíl by byl, kdyby vaše padesátikoruna neměla na zadní straně znak připomínající srdíčko. Za tu byste potom mohli dostat výrazně více.

Jak už bylo řečeno, pro sběratele bankovek hraje významnou roli jejich zachovalost. Podle portálu Sberatel se bankovky označují několika zkratkami. UNC (N - uncirculated) značí bankovky, které jsou v dokonalém stavu a nikdy nebyly v oběhu, AU (Almost uncirculated) značí bankovky s nepatrnými vadami, bankovka je bez přehybů.

XF (Extremly fine) označuje bankovky, které nesou jen nepatrné známky přehybu a jsou ve velmi dobrém stavu. VG (Very Good) označuje bankovky v dobrém stavu, které mají přehyby v obou směrech, jinak jsou ale bez poškození, jsou průměrně zašpiněné. G (Good) jsou méně zachovalé bankovky, na kterých je již výrazný přehyb, v přehybu se objevují vydřená místa, bankovka má ulámané rohy. Nejhorší kategorií POOR jsou bankovky ve velmi špatném stavu, mohou být i úplně roztržené.

Sběratelé také koukají na série bankovek. Více ceněny jsou například série začínající písmenem Z, které se vydávají za různé zmetky, nicméně jejich cena nebývá nijak vysoko nad nominální hodnotou.

I mezi českými oběhovými bankovkami existuje několik sběrateli vyhledávaných kusů. Za vyšší cenu, než je ta nominální, prodáte podle portálu Sberatel 1. sérii stokoruny z roku 1993, která má posunutý vodotisk.

Související obsah

Dále můžete narazit na 1. vydání dvoustovky z roku 1993, která má na ochranném proužku napsáno "Republique du Zaire". Tyto bankovky byly natisknuty díky technické chybě, většina měla být zničena, i tak některé unikly do oběhu. Jejich cena může být výrazně vyšší, než je nominální, velmi ale opět záleží na zachovalosti.

Finální cenu bankovky si vždy nakonec určí až kupující a nelze ji přesně stanovit, cena je ale závislá na raritě, stavu a také sériovém číslu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Policistka z Brna našla 11 milionů korun. Co s penězi udělala a jak chudák dopadla?

Žena byla v šoku: Banka jí na účet připsala milióny! Jak se to mohlo stát?
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz