Wabi Daněk

S Wabim Daňkem se loučily davy lidí: Pořád jsme čekali na zázrak

Lidé se dnes naposledy rozloučili s folkovým písničkářem Wabim Daňkem. Zemřel 16. listopadu po dlouhé vážné nemoci, bylo mu 70. let.

Fanoušci, kolegové i široká veřejnost měli dnes poslední šanci rozloučit se s legendárním písničkářem Wabim Daňkem. Smuteční akce se uskutečnila od 12 hodin ve Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.

Krematorium se krátce po půl dvanácté ocitlo v obležení lidí. Před dveřmi obřadní síně se tísnily desítky smutečních hostů, řada z nich s trampskými klobouky. Mezi prvními dorazil na místo posledního rozloučení herec Aleš Háma. Rozloučit s kolegou se přišel také Pavel Lohonka, který vystupuje pod jménem Žalman, Ivan Hlas nebo Robert Křesťan. 

Mezi smutečními hosty nechyběli ani herci Tomáš Hanák, Roman Štabrňák, Igor Bareš nebo Kamila Špráchalová. Zpívající právník Ivo Jahelka se nechal slyšet, že o Wabiho vážné nemoci věděl, stále ale čekal na zázrak. 

Písničkář se několik let potýkal s rakovinou močového měchýře, minulý pátek vážné nemoci podlehl. Sám písničkář na zdravotní problémy upozornil své fanoušky už v červenci. "Omlouvám se všem, kteří se v červenci těšili na můj a Milošův koncert. Dostihly mě zdravotní problémy a já jsem nucen zrušit všechna oznámená vystoupení. Promiňte moji milí, nikoho to nemrzí víz než mne," přiznal tehdy na facebooku.

Wabi Daněk pocházel se Zlína. S manželkou Evou měl čtyři děti - Markétu, Renatu, Stanislava a Šimona. Vyučil se zámečníkem, pracoval ale i jako svářeč nebo třeba řidič sanitky.

Související obsah

Daněk byl autorem mnoha folkových hitů, z nichž některé dokonce zlidověly. Patrně nejznámější písnička Rosa na kolejích se stala neoficiální folkovou hymnou a byla vyhlášena trampskou písní století. Za trampské a folkové písně získal i ocenění - tři autorské a dvě interpretační Porty. Za rozvoj žánru v roce 1979 dostal dokonce i Zlatou Portu.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz