Wabi Daněk

S Wabim Daňkem se loučily davy lidí: Pořád jsme čekali na zázrak

Lidé se dnes naposledy rozloučili s folkovým písničkářem Wabim Daňkem. Zemřel 16. listopadu po dlouhé vážné nemoci, bylo mu 70. let.

Fanoušci, kolegové i široká veřejnost měli dnes poslední šanci rozloučit se s legendárním písničkářem Wabim Daňkem. Smuteční akce se uskutečnila od 12 hodin ve Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.

Krematorium se krátce po půl dvanácté ocitlo v obležení lidí. Před dveřmi obřadní síně se tísnily desítky smutečních hostů, řada z nich s trampskými klobouky. Mezi prvními dorazil na místo posledního rozloučení herec Aleš Háma. Rozloučit s kolegou se přišel také Pavel Lohonka, který vystupuje pod jménem Žalman, Ivan Hlas nebo Robert Křesťan. 

Mezi smutečními hosty nechyběli ani herci Tomáš Hanák, Roman Štabrňák, Igor Bareš nebo Kamila Špráchalová. Zpívající právník Ivo Jahelka se nechal slyšet, že o Wabiho vážné nemoci věděl, stále ale čekal na zázrak. 

Písničkář se několik let potýkal s rakovinou močového měchýře, minulý pátek vážné nemoci podlehl. Sám písničkář na zdravotní problémy upozornil své fanoušky už v červenci. "Omlouvám se všem, kteří se v červenci těšili na můj a Milošův koncert. Dostihly mě zdravotní problémy a já jsem nucen zrušit všechna oznámená vystoupení. Promiňte moji milí, nikoho to nemrzí víz než mne," přiznal tehdy na facebooku.

Wabi Daněk pocházel se Zlína. S manželkou Evou měl čtyři děti - Markétu, Renatu, Stanislava a Šimona. Vyučil se zámečníkem, pracoval ale i jako svářeč nebo třeba řidič sanitky.

Související obsah

Daněk byl autorem mnoha folkových hitů, z nichž některé dokonce zlidověly. Patrně nejznámější písnička Rosa na kolejích se stala neoficiální folkovou hymnou a byla vyhlášena trampskou písní století. Za trampské a folkové písně získal i ocenění - tři autorské a dvě interpretační Porty. Za rozvoj žánru v roce 1979 dostal dokonce i Zlatou Portu.

mom, TN.cz

K tématu Wabi Daněk

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz