Církev

Církvi se daří! Investice do nemovitosti jí loni vynesly miliardu

Katolická církev ve čtvrtek představila, jak celý rok hospodařila - více než miliarda korun mířila například do nemovitostí nebo půdy. Od roku 2030 jí totiž stát přestane přispívat, a tak se bude muset spolehnout hlavně na sebe. Jen loni zvýšila výnosy z vlastního hospodaření o 11% na 1,4 miliardy korun.

Investovat v současné době do nemovitostí nebo neinvestovat - to je otázka, na které se ani ekonomové úplně neshodnou. Jasno mají ale jinde - v římskokatolické církvi. "Se hovoří, že nemovitosti jsou předražené, ale samozřejmě to je všechno v pohledu křišťálové koule, jaký bude další vývoj," řekl ekonom Karel Matyska.


A tak investují, co to jde - a hlavně právě do nemovitostí, nebo půdy - loni na to dali přes miliardu korun. "My investujeme hlavně do ubytovacích zařízení, do domů, takže teď budeme kolaudovat nový dům," řekl biskub Tomáš Holub.

A na co takové investice? Největší část příjmů má totiž církev z peněz od státu. Jenže ty, které od něj dostává na mzdy a provoz pomalu ubývají a od roku 2030 už nedostane ani korunu. Příspěvek státu za rok 2016 činil 848 milionů korun. Tato částka se každý rok snižuje o 5 procent.

V minulém roce tak dostala o 44 milionů méně než o rok dříve. A tak se s tím teď musí nějak vypořádat. "Pro nás je velmi důležité, abychom se dokázali postavit na vlastní nohy, protože smyslem toho našeho hospodaření není v první řadě výdělek, být bohatý, ale mít prostředky k tomu, abychom mohli plnit své poslání," řekl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Například podle hnutí ANO, komunistů a SPD by si ale církev měla opasek utáhnout ještě víc. Chtějí totiž zdanit peněžitou část církevních restitucí. "Náhrady byly určené podle mého názoru podvodně," řekl Andrej Babiš (ANO).

Pro církev je to uzavřená věc, a nesouhlasí ani jiní. "Komunisté jsou ve všech třech těchto stranách, jenom jedna z nich se tak jmenuje," řekl Miroslav Kalousek. Kromě toho, že se církev snaží zajistit vlastní soběstačnost, loni investovala téměř miliardu třeba do školství, zdravotnictví nebo péče o památky.
 

ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz