Domácí

Máte doma staré Čtyřlístky nebo Supermany? Mohou mít obří cenu

Zejména komiksy ze Spojených států zaplnily pulty i u nás, sběratelé shání nepoškozená vydání a úpěnlivě své poklady střeží. Příliš lidí si ale neuvědomuje, že české komiksy a časopisy mají také bohatou historii a i sbírání není úplně zanedbatelnou částí, mnozí by se až mohli divit, jaké poklady jim leží v krabici na půdě.

Zapomeňte na Batmana, Supermana, Kapitána Ameriku nebo Ironmana, i český komiks má své hrdiny a bohatou historii, i když podoba hrdinů je oproti těm americkým výrazně rozdílná.

Děti se bavily příběhy Ferdy Mravence, Čtyřlístku, Rychlých šípů, své místo mezi čtenáři si našly komiksy Karla Saudka, všichni si určitě rádi vzpomenou na Anču a Pepíka Lucie Lomové, Poldu a Oldu Jaroslava Maláka a celou řadu dalších.

U českých komiksů bude určování ceny výrazně rozdílné, než je tomu u těch zahraničních, které mnohdy vychází desítky let až do dnes, zatímco u nás jich tolik není a nejsou vzájemně tolik provázané.

Velmi důležitým kritériem bude stav komiksu. Je logické, že zabalené komiksy mají největší cenu, se zhoršující se kvalitou bude klesat i cena. V případě, že vychází komiksy delší dobu, má samozřejmě mnohem větší cenu celá série.

Zdroj: Profimedia

Obvykle bývá zvykem, že mají dřívější čísla, která jsou méně dostupná, výrazně vyšší cenu než pozdější. Ne vždy tomu tak ale je. Výjimkou mohou být například vydání, ve kterých se objevuje nějaká významná postava. České komiksy ale nebývají tolik provázané.

Většinou se nejedná o tak závratné sumy, jako je tomu u zahraničních komiksů, i tak ale může mnohé cena překvapit. První číslo Čtyřlístku "Vynálezy prof. Myšpulína" ve velmi dobrém stavu se na portálu Aukro prodalo v minulosti za neuvěřitelných 11 211 korun, stejné číslo v horším stavu za 4 494 korun. Jedno z prvních čísel "Mezi piráty" ve sbírkovém stavu za 10 300 korun. Často to ale bývají ceny spíše kolem několika stokorun.

Související obsah

V řádech tisíců se také pohybují například některé komiksy Karla Saudka, "Muriel a oranžová smrt" ve 100% stavu se prodal za 5 300 korun.

Kromě aukcí lze k prodeji a nákupu komiksů také například burzy a komiksové festivaly. 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz